Jaka przyszłość czeka biznes? Jaki biznes warto założyć w dzisiejszych czasach? W co warto zainwestować swój czas i pieniądze? Dlaczego E-BIZNES jest odpowiedzią na te pytania?

Data dodania: 2011-05-14

Wyświetleń: 2142

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zadając sobie pytanie jaki biznes warto założyć w dzisiejszych czasach, w co warto zainwestować – czy to w ujęciu średnio czy długoterminowym, odpowiedź wg mnie jest jedna: szeroko pojęty e-biznes.

Żeby to uzasadnić, podam kilka faktów ze świata dużego biznesu, ze świata, który wyznacza przecież trendy, kierunki i przyszłość. Pierwsza sprawa to reklama. W tradycyjnym biznesie bardzo droga. Droga i nieefektywna: w 1965r twórcom reklam udało się zatrzymać uwagę 34proc. odbiorców; w 1990r ledwie 8proc. Dzisiaj pomimo większych możliwości reklamowania się (internet, więcej bilboardów, TV etc.) wynik jest jeszcze słabszy. Badania American Academy of Advertising (Amerykańskiej Akademii Reklamy) pokazują, że koszty reklamy są najmniej efektywnymi w przedsiębiorstwach. Zauważył to również Sergio Zyman – były szef działu marketingu Coca-Coli – “Reklama jaką znacie właśnie się skończyła. To już nie działa, jest kolosalnym marnotrastwem pieniędzy i jeżeli tego nie zauważacie, będziecie mieć kłopoty.”

No więc jaka jest ta przyszłość? Właśnie internet, właśnie budowanie relacji z klientem (np. poprzez email marketing), polecenia (najważniejsze w podjęciu decyzji konsumenckiej staje się dziś opinia ludzi takich jak my, społeczności facebooka, twittera), biznesy typu mlm – kanały sprzedaży budowane na polecaniu i zaufaniu. Ostatecznym zabójcą reklamy a co za tym idzie i dzisiejszej telewizji stanie się Google TV, Facebook TV czy Apple TV. Prace już trwają.
Dla potwierdzenia – najdroższą marką na świecie jest obecnie Google; tradycyjne biznesy, które zawsze tu przodowały (np. Coca-Cola) od kilku lat lecą w dół.

E-biznes jest przyszłością i to nie tylko w dużych, międzynarodowych przedsięwzięciach ale i dla pojedyńczych działalności gospodarczych. Niskie koszty wejścia, BRAK WYDATKÓW NA REKLAMĘ, możliwości szybkiego rozwoju poprzez automatyzację etc. To wszystko upewnia mnie w przekonaniu, że właśnie e-biznes to dobry kierunek, to najlepszy sposób na biznes w dzisiejszych czasach.

A Ty jak myślisz? Napisz w komentarzu poniżej.

Marek Niedźwiedź

Licencja: Creative Commons