Oto pięć zasad reiki, według których dobrze jest żyć, jeśli chce się podążać drogą reiki.

Właśnie dziś się nie martw

Właśnie dziś się nie złość

Właśnie dziś bądź miły Właśnie dziś pracuj wytrwale

Bądź wdzięczny za każdy dzień


Data dodania: 2011-05-12

Wyświetleń: 2347

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co jest antidotum na złość? Zwyczajnie cierpliwość. Łatwo jest postrzegać cierpliwość, jako zaledwie niewygodną, ale przypomnij sobie czas, w którym się złościłeś i jaki wpływ miało to na ludzi wkoło ciebie?Pod wpływem złości często mówimy i robimy rzeczy, których później żałujemy. Złość nie rozwiązuje konfliktów a raczej je pogarsza. Cierpliwość i rozumienie może efektywnie rozwiązać konfrontacje i poprzeć kompromis. Cierpliwość nie znaczy ze powinniśmy przyduszać złość to tylko prowadzi do pretensji, rozgoryczenia i fizycznych chorób w przyszłości. Ćwiczenie cierpliwości jest głęboko transformującym procesem. Tworzy spokojny i stabilny umysł, który umożliwia nam uwolnienie się od negatywności. Cierpliwość również daje nam mentalną przestrzeń i klarowność, żeby oceniać nasze reakcje w trudnych sytuacjach z mądrością, uczciwością i szczerością. 

Właśnie dziś się nie martw

Czy martwienie się rozwiązuje problemy? Większość ludzi miała trudne sytuacje w swoim życiu obciążające bólem i poczuciem winy. Lecz większość tych rzeczy jest poza naszą kontrolą. Przyszłość jest niepewna. Dużo naszej uwagi i energii jest poświecone na nieustanne rozpamiętywanie porażek z przeszłości i martwienia się o jutro –tak bardzo, że zapominamy o teraźniejszości! Przez pogodzenie się z bolesnymi faktami, sprawami, których nie można zmienić, możemy uwolnić się od przeszłości. Poprzez akceptowanie życia takim, jakie jest, zapobiegamy niezadowoleniu w teraźniejszości i trosce o przyszłość. Mamy czas i energie by angażować się w bycie tu i teraz. Im bardziej jesteśmy zrelaksowani i zadowoleni, tym bliżej jesteśmy naszej prawdziwej natury.Czy to celowe martwic się o problemy innych ludzi? Czy to im pomaga? Posiadanie szczerej ufności w czyjąś zdolność pokonywania przeciwności losu jest bardziej pożyteczna niż martwienie. Oczywiście możemy być mocno zatroskani o dobro innych i to nas motywuje do pomocy.

Bądź wdzięczny za każdy dzień

Każdy człowiek inaczej postrzega świat zewnętrzny czy też materialny. Nasze otoczenie zmienia się pod wpływem naszego nastroju. Gdy się złościmy, nie ważne jak mili ludzie dla nas są ani jakie piękne jest nasze otoczenie tak czy tak będziemy nieszczęśliwi, natomiast jak będziemy wdzięczni za każdy dzień, to świat wydaje się milszym miejscem do życia, nawet gdy nasze warunki są trudne. Oczywiście to nasze myslenie i podejście się zmieniło a nie świat zewnętrzny. Rozumienie tego to klucz do wiecznego szczęścia. Rozwijanie naszego uczucia wdzięczności w stosunku do innych i świata, w jakim żyjemy jest jak odkrywanie prawdziwego skarbu w naszym umyśle. Pozytywne myślenie, zapobiega depresji i przygnębieniu, gdy warunki życia staną się trudniejsze. Gdy kontrolujemy nasza tendencje do negatywnych uczuć poprzez bycie lepiej radzimy sobie z naszymi problemami! Wdzięczność to stan ‘dawania’. Gdy cenimy i kochamy siebie i nasze życie, kochamy i cenimy innych. Liczenie naszych dobrodziejstw zamiast medytowania nad naszymi problemami kreuje zadowolenie. Praktykuj zadowolenie z codziennego życia!

Pracuj wytrwale

We wszystkich religiach istotne jest rozwijanie współczucia. To ogromna siła, która pomaga wzrastać duchowo i osiągnąć samorealizacje. Wszystko, co mamy to tu i teraz. Powinniśmy o tym pamiętać każdego ranka. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie o sens życia zanim nie będzie za późno. Współczucie to odpowiadanie na potrzeby innych, budowanie więzi z rodzina i pozytywne relacje z innymi ludźmi, także zaangażowanie społeczne. Kiedy się nie angażujemy ranimy najbliższych i niszczymy szanse zbudowania trwałych wartości.  Wytrwała praca i uczciwe życie to akt dawania. Musimy się siebie zapytać: Czy ja jestem dającym czy biorącym? Dający również może otrzymywać w potrzebie zamiast brać. Otrzymywanie może być aktem dawania, jeżeli naszą motywacją jest pomaganie innym.  Korzystajmy z daru, jakim jest Zycie w sposób mądry i pomagajmy wzrastać innym. Pomaganie innym pozwala budować nasze szczęście i zadowolenie. Kiedy przyjdzie śmierć będziemy spełnieni i zadowoleni z dobrze przeżytego życia. Pracujmy, aby osiągnąć pełny potencjał, jako istota duchowa. Wówczas będziemy zdolni współczuć i w pełni pomóc innym.        

Właśnie dziś bądź miły.    

Całe dobro, którego doświadczamy w naszym życiu jest rezultatem naszej mądrości uprzejmości, słow, myśli i zachowań wobec innych. Wszystkie negatywne doświadczenia są wynikiem nierozsądnego, negatywnego i egoistyczne postępowania. Jeżeli będziemy się kierować egoistycznymi pobudkami w przyszłości napotkamy wiele problemów i nieprzyjemności. Poczucie winy, użalanie się nad sobą, niskie poczucie wartości powodują, ze zachowujemy się nieuprzejmie wobec innych. W wyniku, tego nasze Zycie jest pełne konfliktów, przykrych sytuacji i niepowodzeń.  Jeżeli dobro innych jest dla nas ważne wiemy, ze nasza uprzejmość zaowocuje w przyszłości. Rozwińmy pozytywny i współczujący umysł. Okazywanie szacunku rodzicom i nauczycielom i osobom starszym jest powszechnie przyjęte.  Poczujmy wdzięczność dla rodziców za to ze nas wychowali i otaczali opieka każdego dnia najlepiej jak potrafili. Poczujmy szacunek do nauczycieli, którzy przekazali nam wiedze i umiejętności.  Szanujmy dzieci w ten sposób naucza się szacunku do samych siebie. Traktujmy z szacunkiem osoby starsze mogą nam służyć swym doświadczeniem i wspierać nas swoja wiedza. Ważne jest, aby szanować innych i dostrzegać ich zalety. Szanując wszystkich ludzi i wszystkie żyjące istoty uznajemy ich potencjał i prawo do bycia tym, kim są.  Właśnie dziś bądź miły!       

Licencja: Creative Commons