0
głosów
- +

Noc Muzeów – bezpłatne zwiedzanie 14/15 maja 2011r.

Autor:

Aktualizacja: 12.05.2011


Kategoria: Kultura i Sztuka / Aktualności


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 933 razy czytane
  • 1 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć <span class="normal">Odpowiadanie na artykuł</span>
  • Licencja: CC <span class="normal">Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o tw&oacute;rcy.</span>
Dostęp bezpłatny <span class="normal">Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej</span>
 

Już w najbliższy weekend, kolejny rok z rzędu, odbędzie się  ogólnokrajowa impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu zwiedzającym w godzinach nocnych muzeów, galerii i instytucji. Zwiedzanie odbywa się za symboliczną złotówkę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.


Już w najbliższy weekend, kolejny rok z rzędu, odbędzie się  ogólnokrajowa impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu zwiedzającym w godzinach nocnych muzeów, galerii i instytucji. Zwiedzanie odbywa się za symboliczną złotówkę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Organizatorzy piszą tak: "Nieprezentowane na co dzień eksponaty, zakątki niedostępne dla zwiedzających, tajemnice muzeów i galerii. Nocna odsłona sztuki. Gry miejskie, historyczne i legendarne postaci schodzą z obrazów, aby snuć magiczne opowieści przybliżające widzom ich niezwykły świat, powaga muzealnych fasad ustępuje miejsca niezwykłej grze świateł".

 

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Obecnie w stolicy Niemiec impreza ta organizowana jest dwa razy w roku: w styczniu i w sierpniu. Warto właśnie wtedy tam pojechać, by wybrać najciekawsze wystawy spośród 100 otwartych tej nocy muzeów, zobaczyć organizowane koncerty, przedstawienia taneczne i teatralne oraz zaliczyć zwiedzanie licznych tras z przewodnikiem. Tej nocy wszystkie muzea połączone są specjalną linią autobusową, na której kursują oznakowane autobusy. Bilet na atrakcje i przejazdy kosztuje około12 Euro.

 

Z powodu bardzo dużego zainteresowania Nocą Muzeów w Berlinie w 2001roku impreza nabrała zasięgu ogólnoeuropejskiego - zaczęto organizować podobne wydarzenia m.in. w Paryżu pod nazwą Nuit Blanche i w Amsterdamie jako Museums-n8. Obecnie akcja obejmuje również inne kraje w całej Europie, łącznie ponad 120 miast.  Głównym celem imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie wspólnej płaszczyzny dla sztuki oraz publiczności.

 

Od 2003 r. do imprezy Noc Muzeów dołączył się również nasz kraj  - zaczęło się od poznańskiego Muzeum Narodowego i co roku przyłącza się coraz więcej miast. W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 r. - o północy zabrzmiała "Oda do radości", a w niebo poleciały petardy.

 

W tym roku Noc Muzeów w większości polskich miast odbędzie się w weekend 14/15 maja. Oto kilka atrakcji przygotowanych przez organizatorów tej niecodziennej imprezy.

 

1. NOC  MUZEÓW  W  WARSZAWIE

Do udziału w obchodach tegorocznej imprezy zgłosiło się ponad 200 placówek - do muzeów dołączają oczywiście galerie, ale też domy kultury, biblioteki, kościoły, puby, kawiarnie.

kilka propozycji:

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego pozwoli zwiedzającym zobaczyć Uniwersytet oczami Chopina, jak również obejrzeć Wschodnioeuropejskie krajobrazy i sprawdzić promieniowanie przedmiotów codziennego użytku.

Indiańska noc “Ritmos de noche” - zamiast biletów wstępu każdy odwiedzający otrzyma wyjątkową  pocztówkę  z Chile; dla gości czekających na wejście do muzeum będą organizowane zabawy. Przed muzeum: kiermasz indiański, sprzedaż wyrobów kulinarnych, biżuterii z Ameryki Południowej oraz wina Lautaro z Chile, iluminacja świetlna na budynku muzeum.

 

2. NOC MUZEÓW  WE  WROCŁAWIU

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Medycyna w sztuce, oszukiwanie zmysłów, wielokulturowość Dolnego Śląska, a prócz tego ludowe tańce oraz polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni.

Tradycją stało się, że tej nocy przygotowywany jest też specjalny program zajęć dla dzieci nazwany DOBRANOCKĄ.

 

3. NOC  MUZEÓW  W  ŁODZI

CK Ryba zaprasza na wieczór z kulturą japońską: będzie można zobaczyć pokaz KENDO, ułożyć origami, dowiedzieć się jak zrobić sushi, zaparzyć herbatę oraz jakie kimono założyć w zależności od okazji.

Muzeum Geologiczne udostępnia stałą ekspozycję minerałów, kryształów syntetycznych, skał i skamieniałości – około 8000 okazów pochodzących z Polski oraz różnych stron świata. Ponadto można przyjść z własnymi okazami, aby je zidentyfikować.

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne otworzy przed zwiedzającymi swoje podwoje, pozwalając im wkroczyć w barwny świat dawnych obyczajów i niecodziennej codzienności.

 

4. NOC  MUZEÓW  W  POZNANIU

Wycieczka Traktem Królewsko-Cesarskim, spacer szlakiem muzeów Starego Miasta. O tajemnicach i ciekawostkach związanych z poznańskimi zbiorami muzealnymi opowie sam król!

Centrum Kultury Zamek pod osłoną nocy zaprezentuje najlepsze prasowe fotografie świata, w zamkowych salach będzie można zagłębić się w historie sprzed 100 milionów lat, a w kinie CK przyjrzeć się kulisom powstawania najnowszego filmu Lecha Majewskiego.


Muzeum Narodowe w Poznaniu organizuje prezentacje, działania, prelekcje, spotkania, zabawy dla publiczności, których celem jest zwrócenie uwagi na  osobowości, które poprzez przedmioty znajdujące się w kolekcji muzeum uznają muzeum jako „swoje”.

Nocne igraszki w Bibliotece PTPN! Erotyzm w najlepszym wydaniu. Dosłownie i w przenośni.

 

5. NOC  MUZEÓW  W GDAŃSKU

Bałtyckie Bractwo Żeglarzy - morskich opowieści czar.

Program:

- Katastrofa żaglowca  „Generał Carleton”, prezentacja szczątków wraku
- Klub Morza „Zejman”. Historia powstania klubu i plany na przyszłość. Prezentacja najciekawszych eksponatów „z ręki do ręki”.
Zabawa marynarska: wbijanie gwoździa w pień. 

- Napoleon w spichlerzu. Inscenizacja historyczna - życie codzienne w napoleońskim szpitalu wojskowym - wizyta Wielkiego Wodza Napoleona Bonaparte w lazarecie.

Gdańskie Muzeum Archeologiczne zachwyci  pięknem Japonii i nocną panoramą Gdańska.

Program:
- „Piękno na co dzień. Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń”- wystawa
-  Sztuka orgiami, tajniki makijażu gejszy - pokaz
-  Egzotyka kuchni japońskiej - degustacja potraw 

-  Rola tatuażu w kulturze Japonii - prezentacja multimedialna, możliwość wykonania tatuażu henną
-  oryginalność ceramiki japońskiej - tajniki powstawania, rola w kulturze, prezentacja wyrobów 

Ponadto: 

- „Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle badań archeologicznych”
- wystawa - nocna panorama Gdańska z wieży Domu Przyrodników

W Instytucie Pamięci Narodowej będzie można zagłębić się w archiwa, obejrzeć prezentacje multimedialne i przyjrzeć się sylwetkom słynnych Polaków.

Program:

- Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną poświęconą osobie śp. Anny Walentynowicz 

- Możliwość zapoznania się z poszczególnymi prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi: Grudnia ’70, gen. A. E. Fieldorfa „Nila” i „Żołnierzy Wyklętych”

- Zwiedzanie magazynów archiwalnych uzupełnione prelekcjami na temat zbiorów

 

6. NOC  MUZEÓW  W  SZCZECINIE

Muzeum Techniki i Komunikacji - w programie prezentacja eksponatów i parada zabytkowych pojazdów ulicami miasta.

Zamek Książąt Pomorskich - będzie tu można obejrzeć wystawy, filmy, wysłuchać koncertów, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach. Wchodząc na wieżę widokową będzie można zapoznać się z wahadłem Foucaulta - eksperymentem udowadniającym obrotowy ruch Ziemi. Dostępna sala Teatru Krypta, kiermasz książek w promocyjnych cenach.

Program:

- Koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego
- Kabinet pomorski Filipa II, film archiwalny oraz Tajemnice Pomorza – Zamek Książąt Pomorskich, film dokumentalny popularyzujący wiedzę o Zamku, Kino Zamek
- Mini recital organowy, sala ks. Bogusława X
- Pokaz walk rycerskich: zapowiedź nocy Kupały, dziedziniec duży
- Zamkowe opowieści Duszka Bogusia - warsztaty dla dzieci, wycieczka z przewodnikiem

 

Miasta: Kraków i Wieliczka będą obchodziły Noc Muzeów podczas kolejnego weekendu, nocą z 20/21 maja 2011r. Dla tych, którym nie dość będzie wrażeń w swoim rodzimym mieście, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka w rejony  Małopolski.

 

7. NOC  MUZEÓW  W  KRAKOWIE

Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Galerie staną się krainą czarów, w której zwiedzający odnajdą nie tylko dzieła sztuki, ale też elementy szarad, zagadek i gier, w których będą mogli wziąć udział. Przy stanowiskach Nocnego Kapelusznika będzie można wykonać sobie ozdobę - kolejny stopnień muzealnego wtajemniczenia. Zwiedzający zachęcani będą do robienia zdjęć w nakryciu głowy i po imprezie do przesyłania ich na  stronę Muzeum Narodowego, gdzie stworzona zostanie galeria portretów Nocnych Kapeluszników.

"Biletem wstępu" do obiektów uczestniczących w akcji będzie pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 zł, którą  można kupić w muzeach uczestniczących w akcji i w zabytkowym tramwaju kursującym wraz z przewodnikiem podczas imprezy.

Parking przed Gmachem Głównym zamieni się w plac gier i zabaw: warcaby, gra w klasy, kulki, guma i skakanka oraz inne gry zespołowe.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – telefoniczna rezerwacja wejściówek trwać będzie od 11 maja, do wyczerpania miejsc.

 

Nie sposób wymienić wszystkie atrakcje tej długiej majowej nocy. Na pewno nie będzie spokojnie i kameralnie, ale też z całą pewnością nie będzie nudno. Muzea otworzą dla zwiedzających również te podwoje, które na co dzień dostępne są nielicznym. Dobrze by było abyśmy z szerokiej oferty wybrali najciekawsze dla nas miejsca, i nie tracili czasu na wyczekiwanie w długiej kolejce, by „zaliczyć” atrakcje dostępne za niewielką opłatą codziennie.  Zapraszamy do zapoznania się z lokalnymi informatorami – naprawdę warto zarezerwować ten wieczór na kulturę -  kolejna taka gratka przydarzy się dopiero za rok!


Podobał Ci się artykuł?
0
głosów
- +

Brak polemik/poparćPodobne artykuły:


KOMENTARZE


Używając tej strony zgadzasz się na wykorzystywanie plików Cookie.
Dowiedz się więcej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Z dniem 25.05.2018 wprowadziliśmy też w życie rozporządzenia dotyczące ochrony danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce Prywatności i Regulaminie.

Zamknij