Wakacje to okres, podczas którego powinniśmy wypocząć i zrelaksować się. Należy jednak zauważyć, że dla każdego ten relaks wygląda inaczej. Jedni lubią statyczny wypoczynek, polegający na leżeniu plaskiem nad morzem lub przy basenie.

Data dodania: 2011-04-26

Wyświetleń: 2105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dla innych trochę leżenia, trochę zwiedzania, a jeszcze dla innych relaks to ciągła podróż i niemożność usiedzenia w jednym miejscu przed dłuższy czas. I właśnie o takich osobach chciałabym dziś napisać.

Jednym ze sposobów na aktywny wypoczynek jest podróż objazdowa samochodem. I jest to jedne z najlepszych rozwiązań, pod warunkiem, że mamy stałą paczkę, na której możemy polegać w każdych warunkach. Jeśli chcemy wybrać się na podróż samochodem po Europie, musimy tylko zebrać ludzi i zorganizować noclegi w poszczególnych miejscach. Tylko? No właśnie, wcale nie – wybór odpowiedniego noclegu to nie jest banalna sprawa. Kolejna sprawa – ustalenie odpowiedniej trasy. Trzecia sprawa – wszelkie mapy i przewodniki turystyczne, które trzeba ze sobą zabrać, żeby zwiedzać świadomie. Czwarta sprawa – nie wiadomo, jakie ubrania ze sobą zabrać, bo nie znamy pogody. Jeśli jednak jest się dobrze zorganizowanym, to możemy założyć, że nasza wycieczka na pewno wypali.

Jeśli nasz samochód nie jest zbyt duży, warto zastanowić się nad zabraniem maksymalnie czterech osób (trzy plus kierowca), ponieważ, jeśli wybieramy się na tydzień lub dłużej, to wiele miejsca zajmą też bagaże. Trzeba też zaopatrzyć się w jedzenie, chyba że zakładacie, że na każdym postoju będziecie je kupować. Warto też zastanowić się nad nawigacją, chociaż w takich sytuacjach, podczas podróży po Europie, lepsze mogą się okazać mapy samochodowe, ponieważ nawigacje zwykle posiadają mapy z przed dwóch, trzech lat. Jeśli mamy taką możliwość, zaktualizujmy je. Pamiętaj też o tym, aby w samochodzie było co najmniej dwóch kierowców. Jedna osoba fizycznie sobie z tym nie poradzi. Trzeba się koniecznie zmieniać. Zapewne wiesz, kto z Twoich znajomych posiada prawo jazdy, ale jeśli okaże się, że nie do końca znasz ekipę, z którą się wybierasz – koniecznie spytaj.

Bardzo ważnym elementem roadtripu jest zabranie ze sobą odpowiedniej waluty dla każdego kraju. Jeśli zwiedzamy wyłącznie Europę Zachodnią, najprawdopodobniej wystarczy euro, jeśli jednak wybieramy się na południe lub wschód Europy, lepiej zakupić dodatkowe waluty.

Wracając do zgranej paczki – to bardzo ważne, żeby była to grupa przyjaciół, która zna się od zawsze i toleruje wszystkie swoje dziwne zachowania. Dlaczego? Ponieważ większość czasu spędzicie w samochodzie, na bardzo małej przestrzeni, w której niewiele będzie brakowało do kłótni, która może zepsuć wypad całej dalszej wycieczki, nie tylko osób, które się pokłócą. Nie zabieraj ze sobą kogoś, z kim często walczysz na słowa. Szkoda Twojego urlopu.

Podsumowując, roadtrip to doskonały wypad dla zgranej paczki przyjaciół i ludzi młodych, którzy lubią prowadzić samochód i zwiedzać poszczególne kraje na „szybko”, aby tylko zdążyć zwiedzić kolejny. Na pewno każdy amator aktywnego wypoczynku świetnie się odnajdzie w takiej sytuacji.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena