Kiedy na dworze szaleje zima a temperatury dochodzą do rekordowych, nasze ogrzewanie centralne nie zawsze okazuje się wystarczające. Szczególnie jeżeli korzystamy ze starych technologii.

Data dodania: 2011-03-28

Wyświetleń: 1567

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Projektanci urządzeń grzewczych w naszych domach nie zawsze brali pod uwagę temperatury z jakimi dzisiaj mamy do czynienia co przy temperaturze minus 20 stopni Celsjusza często odczuwamy. Warto jest więc odpowiednio wcześniej pomyśleć o alternatywnych sposobach dogrzewania naszych mieszkań czy domów.

Okazać się to może niezwykle przydatne, również w okresach przejściowych, kiedy to temperatury nie są aż tak niskie by opłacało się odpalać piec centralnego ogrzewania, nie mniej jednak odczuwalny jest chłód. W takich przypadkach również przyda nam się dodatkowe urządzenie grzewcze, które to dzisiaj chcielibyśmy omówić. W tym celu dokonajmy wstępnego podziału na urządzenia zasilane energią elektryczną i urządzenia zasilane paliwem np. gaz, nafta itp.

Ogrzewanie elektryczne nie jest w naszym kraju zbytnio popularne. Dziać się tak może za sprawą wysokich cen energii elektrycznej. Czasami jednak musimy z niego skorzystać i w tych przypadkach może się ono okazać wręcz niezastąpione. Do najpopularniejszych urządzeń elektrycznych alternatywnych dla ogrzewania centralnego należą grzejniki elektryczne oraz grzejniki olejowe.

Grzejniki elektryczne są to urządzenia przeważnie wyposażone w termostat przy pomocy, którego możemy dowolnie regulować temperaturę w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju grzejnika termostat może być elektromechaniczny bądź cyfrowy. Grzejniki elektryczne mogą posiadać płytę grzejną stalową lub płytę kamienną.

Oddają one temperaturę na zasadzie promieniowania. Na płycie stalowej nadrukowany jest obwód elektryczny dzięki któremu urządzenie nagrzewa się do zadanej temperatury.

Z kolei w płytach kamiennych najczęściej zatapia się przewód elektryczny w masie ceramicznej która pokrywa kamienną płytę od strony ściany. Zaletą takiego rozwiązania jest doskonała akumulacja ciepła przez grzejnik.

Do odrębnego rodzaju grzejników elektrycznych należą grzejniki olejowe. Wykonane są one przeważnie ze stali i posiadają konstrukcję żeberkową. Wewnątrz grzejnika znajduje się grzałka zanurzona w oleju. Grzałka nagrzewa olej do zadanej temperatury a następnie wyłącza się. Zaletą grzejników olejowych jest właściwość oleju, który po nagrzaniu się długo oddaje ciepło bez konieczności pobierania prądu. Niestety najwięcej energii zużywanej jest na jego rozgrzanie.

Jeżeli nie możemy zdecydować się na wybór grzejnika elektrycznego zawsze możemy skorzystać z piecyków naftowych. Piecyki naftowe to nowoczesne rozwiązanie doskonale nadające się zarówno do wspomagania pieca co jak i dogrzewania domu lub mieszkania w okresach przejściowych. Zaletą tego typu urządzeń jest fakt, iż imitują one w krótkim czasie duże ilości ciepła. Jest to czyste i bezwonne ogrzewanie ponieważ piecyki naftowe wyposażane są w katalizator zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Ze względu na możliwość regulowania temperatury ogrzewanie to jest zarówno komfortowe jak i ekonomiczne.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani do piecyków naftowych pozostaje nam jeszcze możliwość wyposażenia się w piecyki gazowe. Zasilane są one butlą gazową, która możemy wymienić na prawie każdej stacji benzynowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena