Wiele razy wybierając się w góry przyszło mi się zmierzyć z ciężką pogodą. Zimno, deszcz lub śnieg i przenikliwy wiatr potrafiły spowodować, że nieważne jak byłem ubrany czułem się bardzo wychłodzony. 

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 2166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na początku swojej przygody z górami często byłem w takich sytuacjach ratowany przez bardziej doświadczonych kolegów, którzy w swoich plecakach zawsze skrywali termosy z gorąca herbatą. Od dłuższego czasu termos i gorąca napój są jednymi z pierwszych rzeczy, o których myślę podczas przygotowywania się do wyjazdów.

Z tego powodu ważne jest, aby wybrać odpowiedni termos, który zagwarantuje nam trzymanie temperatury przez jak najdłuższy czas. Obecnie w Internecie oraz sklepach specjalistycznych możemy znaleźć dziesiątki, jeśli nie setki ofert prezentujących termosy w przeróżnych wielkościach oraz cenach. Większość z nich wygląda podobnie, jednak tylko nieliczne potrafią sprawdzić się w naprawdę trudnych warunkach.
Jak zatem wybrać odpowiedni termos ?
Na pewno jednym z najlepszych wskazań będą opinie naszych znajomych, którzy już zaopatrzyli się w takowy ekwipunek. Oczywiście możemy też próbować zaufać recenzjom i opiniom pojawiającym się w Internecie, jednak coraz częściej pojawiają się tam wpisy przygotowywane na zamówienie, którym zdecydowanie bliżej jest do reklamy niż rzetelności.

Dobrym pomysłem jest zaglądanie na specjalne fora przygotowane dla ludzi interesujących się trekkingiem czy też wspinaczką. Tam możemy w prywatnej wiadomości poprosić doświadczonych „górzystów” o poradę w każdej sprawie w tym tak wydawałoby się błahej, jak właśnie wybór dobrego termosu.
Na pewno pewnym wyznacznikiem jest też cena za jaką dany termos można nabyć. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że często mniej renomowani producenci oferują produkty o podobnej jakości co te najdroższe, ale za to w o wiele niższej cenie, więc jak mówi reklama, po co przepłacać  ? 
Kolejnym wskaźnikiem są parametry prezentowane przez producentów. Do nich można podchodzić z pewną rezerwą, jednak to, że taka informacja została zamieszczona np. na stronie internetowej producenta świadczy już o tym, że coś gwarantują. Czyli, lepsze istnienie takiej informacji niż jej brak.
Na pewno nie powinniśmy się sugerować wyglądem termosu. To, że wygląda on na solidny, lśniący i metalowy nie oznacza, że będzie właściwie utrzymywać temperaturę. Wielokrotnie miałem możliwość oglądania takich właśnie „designerskich” termosów, które okazywały się nie wiele bardziej skuteczne niż plastikowe butelki.

Podsumowując zakup termosu może nie jest wielkim kłopotem, jednak warto zaczerpnąć wiedzę od osób, które już termos mają. Sprawdzenie jego parametrów i porównanie z produktami konkurencyjnymi powinniśmy przeprowadzić, jeśli mamy tylko taką możliwość.
Nie warto wydawać pieniędzy na coś, co po prostu nie spełni swojej roli. W końcu chyba nikt z nas nie chciałby się rozczarować zimą tym, że w termosie zamiast gorącego napoju ma co najwyżej letnią herbatkę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena