Francuzi są bardzo przywiązani do swoich symboli i z dumą snują opowieści o Mariannie czy fladze narodowej. A pytanie o Liberté, Egalité, Fraternité, wywoła godzinną historię o jedynym cywilizowanym kraju na mapie Europy, który...

Data dodania: 2011-03-24

Wyświetleń: 2861

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dewiza – Wolność, Równość, Braterstwo (Liberté, Egalité, Fraternité) – 3 wartości, które były propagowane w Renesansie i które stały się symbolem Rewolucji francuskiej. Dewiza ta została umieszczona w Konstytucji z 1958 r.

Nazwa kraju - Francja (France) - pochodzi od plemienia germańskiego Franków, który zwyciężył plemienia romańskie w ówczesnym kraju Gallów w III wieku i osiedlił się na ich terenach. Francja nazywana jest równie często L'Hexagone - sześciokąt, z uwagi na jej kształt.

Flaga (drapeau) – zawiera 3 kolory : niebieski, biały i czerwony. Niebieski i czerwony - to kolory miasta Paryża, a biały jest kolorem królewskim. Dlatego flaga jest trzykolorowa. Od Konstytucji 1958 r jest uważana za narodowy symbol Francji.

Hymn (hymne) – został napisany za panowania Ludwika XVI przez oficera francuskiego Claude-Josephe Rouget de Lisle, który był także poetą i skrzypkiem - amatorem. Skomponował « Pieśń wojenną dla armii Rhin » w kwietniu 1792 w Strasburgu. Chciał w ten sposób zagrzać do walki wojsko francuskie, które walczyło z Austrią i Prusami. Dziś, pieśń ta jest nazywana la Marseillaise  - Marsylianka, bo mieszkańcy Marsylii śpiewali ja bez przerwy idąc na Paryż, żeby uczestniczyć w Rewolucji francuskiej (1789-1799). W 1975 r ogłoszono ją hymnem narodowym. 

Święto narodowe (La fête nationale) – 14 lipca Francja świętuje zburzenie Bastylii - więzienia królewskiego. Miało to miejsce w czasie Rewolucji francuskiej 14 lipca 1789 r. To kolejny symbol wywodzący sie z Rewolucji francuskiej. 

Marianna – symbol nieoficjalny, ale bardzo obecny i rozpowszechniony we Francji. Jej popiersie znajduje się w merostwach, na znaczkach pocztowych, na monetach, a nawet w logo kraju. Jest ucieleśnieniem wolności, która prowadziła Francuzów na barykady,  Republiki francuskiej, Matką ojczyzny. Często rzeźbiarze prosili celebrytki o pozowanie gdy rzeźbili Mariannę. I tak mamy Mariannę z twarzą Brigitte Bardot, Mireille Mathieu, Catherine Deneuve czy Laetitia Casta.

Kogut (coq) – był symbolem Galii z powodu podwójnego znaczenia. Słowo "gallus" po łacinie oznaczało galijski i koguta. Teraz kogut znajduje się na pieczęci państwowej i jest symbolem sportów we Francji. Był też maskotką na Euro, kiedy Francja była organizatorem mistrzostw.

Logotyp – we wrześniu 1999, Francja wybrała sobie logotyp, który widnieje na wszystkich stronach internetowych rządowych, ambasad i innych urzędów państwowych. Można go spotkać także na znaczkach pocztowych. Logotyp zawiera flagę trójkolorową, dewizę - Wolność, Równość, Braterstwo i popiersie Marianny.

Symbole populistyczne – w świecie, Francja jest łączona z następującymi symbolami "powszednimi": bagietka, wieża Eiffel, dobre perfumy, wino, moda haute-couture i wyszukane potrawy jak choćby żabie udka czy ślimaki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena