Chiny, jedna z kolebek cywilizacji zachwyca nas nie tylko orientalną tradycją ale i kulturą oraz wierzeniami. Tradycja horoskopu chińskiego sięga ponad 5000 tysięcy lat. Jest to zarazem wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie dostępna jest też dzięki środkom masowego przekazu, w popularnych periodykach czy Internecie.

Data dodania: 2011-03-24

Wyświetleń: 3742

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zodiak chiński i horoskop

Ludność chińska wychowana jest w tradycji, gdyż dany rok urodzenia człowieka, determinuje jego cechy osobiste. Bowiem, rytm przyrody i żywot ludzki jest ze sobą ściśle związany. Zodiak chiński składa się z dwunastoletniego cyklu, któremu odpowiadają poszczególne zwierzęta. Co ciekawe, każde z tych zwierząt ma swoje odpowiednie predyspozycje psychiczne i fizyczne. Chińczyk w przeciwieństwie do Europejczyka nie zapyta cię o dokładną datę urodzin. Skieruje natomiast swoją uwagę na rok, w którym pojawiłeś się na świecie. Chiński horoskop jest zarazem ilustracją tego, jaki świat otacza człowieka. Znaki zodiaku, to przede wszystkim fauna otaczająca dawną wieś chińską. Mamy więc twardego, ale upartego bawoła. Wśród leśnej dziczy grasuje król puszczy – tygrys. Zasiane wśród ludności miejscowej ziarno mitów i legend, snuje opowieści o potężnych smokach. Jego przeciwieństwem jest mały szczur, który od początku istnienia cywilizacji towarzyszył ludziom. Wśród gałęzi nieopodal wiosek wije się zdradliwy wąż. Poluje on, na różne zwierzęta w tym na ptactwo domowe, koguta i króliki. Domostwa przed dzikim zwierzętami chroni pies. Domowego ogniska szczerze kot a koza jest symbolem koczowniczego trybu życia. W gospodarstwie domowym Chińczyka nie zabrakło też świni, która radośnie kwiczy w chlewiku.

Tak mniej więcej świat zwierząt spostrzegała pierwotna ludność chińska. Jej wierzenia i obawy zostały utrwalone w horoskopie. Wprawdzie nie każde zwierzę, którego cechy w przyrodzie są z natury złe, odzwierciedlają je w chińskich znakach zodiaku. Jednak należy zaznaczyć, że część cech odpowiadających danemu stworzeniu, pokrywa się z tym co jest zapisane zgodnie z tradycją w horoskopie. Stąd też na przykład, osoba spod znaku szczura jest z natury nerwowa i do wszystkiego rwie się bez namysłu. Z kolei człowiek spod znaku węża, to obserwator, który woli zaczekać na odpowiednią okazję.

Obecnie, rok 2011 według wierzeń Chińczyków jest rokiem królika. Osoby, które urodzone są pod tym znakiem, powinny być wyjątkowo ostrożne i zapobiegliwe. A ty spod jakiego jesteś znaku?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena