Czy zdarzają Ci się nawracające bóle brzucha, zaparcia bądź biegunki? Bardzo możliwe, że jest to zespół jelita drażliwego, dolegliwość która potrafi dać się we znaki, chociaż nie prowadzi do żadnych powikłań.

Data dodania: 2011-02-09

Wyświetleń: 1915

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwiązanie problemu prześledzimy z punktu widzenia dietetyka, psychoterapeuty, gastrologa oraz fitoterapeuty.

Według fizjologa żywienia dobrym sposobem jest ułożenie indywidualnego jadłospisu przez specjalistę, jednak z wielu przyczyn nie każdy może sobie na to pozwolić. Zatem ogólne zalecenia sprowadzają się do tego, aby swoją dietę wzbogacić w produkty zawierające błonnik (warzywa, owoce czy kasze), który to zapewni dobre wypełnienie jelit i na pewno zmniejszy bolesne skurcze. W przypadku pojawienia się wzdęć, niezbędne jest wykluczenie roślin kapustnych i strączkowych, mleka, napojów gazowanych oraz produktów, które łatwo ulegają fermentacji, jak piwo, sok jabłkowy, śliwki, banany czy rodzynki. Podczas biegunek nie należy się przejadać. Jak wszystkim prawdopodobnie wiadomo, najlepiej jeść często, ale małe porcje i oczywiście unikać kawy. Godną polecenia potrawą są ryby i drób gotowany na parze z dodatkiem ryżu, marchewki lub ziemniaków.

Zdaniem psychologa przy zespole jelita drażliwego ważną rolę odgrywają czynniki psychologiczne, do których niewątpliwie należy stres. Również osoby ze skłonnościami do niepokoju skarżą się na tego typu dolegliwości. Warto zatem zastosować techniki relaksacyjne oraz wizualizacje, które polegają na wyobrażeniu sobie relaksujących scen oraz sytuacji. Inne powszechnie stosowane techniki to: naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii mięśniowych czy też kontrolowane oddychanie, które pozwoli na przywrócenie odpowiedniej równowagi tlenu i dwutlenku węgla w organizmie.

Gastrolog z kolei zaleca zmniejszenie dolegliwości właściwymi lekami. W przypadku nasilających się objawów można sięgnąć, w zależności od potrzeb, po środki przeciwwzdęciowe, rozkurczowe lub przeciwbiegunkowe. Aby jednak pomogły należy zażywać je we właściwych dawkach, zatem mimo że są one dostępne bez recepty należy skonsultować się przed ich zastosowaniem z lekarzem.

W końcu fitoterapeuta uważa, że na nadwrażliwe jelita pomagają zioła, które mają właściwości rozkurczowe i uspokajające. Niewątpliwie należy do nich rumianek. Skuteczny jest również olejek miętowy, który łagodzi skurcze i zmniejsza bóle jelitowe, ponieważ działa bezpośrednio na mięśnie gładkie jelit.

Zatem na tego typu uciążliwą dolegliwość jest wiele sposobów, aby sobie pomóc. Uważam jednak, że nieważne którą drogą zdecydujemy się pójść, aby pozbyć się problemu, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty. W końcu nasze zdrowie przede wszystkim jest najważniejsze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena