Zainteresowanie ziołami i lekami ziołowymi zwiększyło się odkąd ludzie odkryli wartość tego typu surowców oraz naturalnych metod leczenia i przekonali się, że stosowanie leków farmakologicznych może mieć niekorzystne skutki uboczne.

Współczesna farmakologia wywodzi się z ziołolecznictwa i nadal wiele bardzo silnie działających leków wytwarzanych jest ze składników pochodzenia roślinnego. Wybierając sposób leczenia, trzeba jednak pamiętać, że zioła nie zawsze są tak bezpieczne jak sugerują zielarze. Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że słuszna jest ogólna tendencja do propagowania ziołolecznictwa, gdyż przy leczeniu ziołami zazwyczaj występuje mniej skutków ubocznych niż w przypadku stosowania leków farmakologicznych. Istnieją również dolegliwości, jak np. niektóre rodzaje egzemy, przy których leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne, więc stosowanie ziół jest szczególnie uzasadnione.

Ponownie odkrywa się leczniczą wartość ziół, którą potwierdzają liczne badania naukowe. Nasza obecna wiedza dotycząca ziół i ziołolecznictwa gromadzona był przez wieki, poczynając od doświadczeń egipskich kapłanów którzy rutynowo praktykowali ziołolecznictwo. Papirus z 1500 r.p.n.e. wymienia setki ziół leczniczych, wiele z nich stosowanych jest nadal obecenie.

Spór między zwolennikami leków syntetycznych, a propagatorami naturalnych środków leczniczych ciągle trwa. Tymczasem im więcej ludzi zaczyna unikać zażywania syntetycznych leków z obawy przed możliwymi skutkami ubocznymi, tym bardziej wzrasta zainteresowanie ziołolecznictwem.

Licencja: Creative Commons