Najpierw filmy z lustrzanek traktowano jako infantylne zabawy fotografów z ruchomym obrazem, obecnie nikt nie śmie twierdzić, że video z lustrzanki cyfrowej to tylko mrzonki i zabawa. O tym, jak sukcesywnie stworzyć i puścić w eter swoją video-twórczość piszemy poniżej. Lustrzanki cyfrowe lubią krótkie formy video, a krótkie formy video lubi Internet i jego użytkownicy.
Każdy, kto zajmuje się kreacją – artysta, performer, aktywny działacz publiczny, czy nawet właściciel działalności gospodarczej, każdy, kto pragnie i marzy, aby o jego aktywności dowiedział się cały Internet - powinien wziąć narzędzie w postaci lustrzanki cyfrowej na swój warsztat.
Dlaczego?
Lustrzanki cyfrowe takie jak Canon 5D Mark II czy Canon 7D to aparaty, które idealnie sprawdzają się do kręcenia krótkich form video z uwagi na to, iż:
Dzielą materiał na krótkie klipy – automatycznie
Karty w aparatach o pamięci 32 GB co prawda mogą pomieścić 2 godziny materiału filmowego, ale w zależności od modelu aparatu ten czas automatycznie dzielony jest na klipy 5, 12 lub 30 minutowe. Oznacza to, że podczas sceny trwającej więcej niż 30 minut, nasz aparat może się po prostu wyłączyć i będziemy skazani na rozpoczęcie nagrywania od początku. Żeby tego unikąć, od razu lepiej zabrać się za nagrywanie krótkiego video.
Nie posiadają stabilizacji
Lustrzanki cyfrowe nie posiadają stabilizacji, ale brak stabilizacji w krótkich filmach video puszczanych do Internetu nie jest tak rażący jak przy tworzeniu pełnometrażowych produkcji. Tworząc klip możemy pozwolić sobie na większy artyzm i nonszalancję obrazu.
Są lekkie
Canony zdolne do kręcenia filmów w porównaniu z profesjonalnymi kamerami cyfrowymi są niezwykle poręczne i lekkie, w związku z czym niemalże zawsze możemy mieć je przy sobie i na bieżąco dokumentować wydarzenia dla nas istotne – np. performance artysty, który chcemy później w przyzwoitej jakości wrzucić na You Tube czy Vimeo.
Videoklip wprost z lustrzanki – gwarantem internetowego sukcesu
Poniższe przykłady są świadectwem na to, że videoklip posiada dużą siłę rażenia.
Każda z tych historii została odtworzona kilkaset tysięcy razy na Vimeo czy You Tube.
Chcesz się pokazać? Weź lustrzankę do ręki, włącz wyobraźnie i zadziałaj.
Poklatkowy filmik przedstawiający piękne miasto Tokyo oraz muzykę zespołu Broadcast 2000. Świetna promocja zarówno dla miasta jak i zespołu.
Filmik o tym, jak się robi ckliwe historie miłosne, ale z niebanalnym zakończeniem.
Oryginalny videoklip stworzony za pomocą lustrzanki, wyobraźni i rajstop.
http://www.youtube.com/watch?v=IddDWBpkzYg&feature=player_embedded
Teledysk profesjonalisty stworzony przy współpracy 3 Canonów 5D Mark II oraz tzw. REDów
http://www.youtube.com/watch?v=x3Ky8zTh6DY&feature=player_embedded
Wniosek: chcieć to móc.
Dodatkowe akcesoria ulepszające i uprzyjemniające filmowanie lustrzankami
Żeby jednak obraz z lustrzanki nie wyglądał na przypadkowy i amatorski warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów.
Statyw – jak zostało wspomniane wcześniej – lustrzanki cyfrowe nie mają wbudowanej stabilizacji przez co nagrywanie z ręki może przynosić mało atrakcyjny efekt końcowy. Warto zatem zainwestować w statyw albo w stabilizator dla aparatów DSLR tj. Glidecam HD-2000, dostępny na winmar.pl. Z jego udziałem żadna produkcja nie będzie poruszona.
Obiektyw – dobry obiektyw to podstawa. Im jaśniejszy tym lepiej. Niektóre – te z wyższej półki - posiadają również stabilizację, jak np. Canon EF 24-105 f/4.0 IS USM, dlatego warto mieć takie szkło w swojej torbie foto-video.
Mikrofon zewnętrzny – wbudowane mikrofony w lustrzankach zazwyczaj dają dźwięk słabej jakości, warto zatem zakupić dodatkowe akcesorium w postaci rejestratora cyfrowego np. Zoom H-1 Handy Recorder. Dźwięk jest wówczas wyraźniejszy, a przekaz naszego video bardziej klarowny. Są to dodatkowe koszta, ale czymże są one w porównaniu do ogólnoświatowej popularności?
Jak widać i ty możesz być profesjonalistą, wystarczy, że masz odpowiednią lustrzankę cyfrową, dobrze dobrane do niej dodatkowe akcesoria i głowę pełną interesujących pomysłów. Konceptów ci nie zasugerujemy, ale co do sprzętu, wskazówki masz powyżej. Powodzenia w podbijaniu Internetu! ;)