Artykuł przedstawia informacje dotyczące kategoryzacji obiektów agroturystycznych, oraz korzyści płynące z przynależności do stowarzyszenia.

Data dodania: 2011-01-25

Wyświetleń: 2082

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zakwaterowanie jest jednym z podstawowych składników oferty agroturystycznej. Utrzymanie odpowiedniego poziomu usług i pozytywnego wizerunku służy system kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej . Kategoryzacja jest gwarancją odpowiedniej jakości usług w zależności od przyznanej kategorii.

System ten został opracowany i wdrożony w ramach programu TOURIN II pt. „Turystyka wiejska na obszarach wiejskich i zalesionych”. W 1996 roku stowarzyszenia agroturystyczne powołały Polska Federację Turystyki Wiejskiej (PFTW) „Gospodarstwa Gościnne”. Dzięki dotacjom otrzymanym z programu PHARE-TOURIN II stowarzyszenia i Federacja otrzymały sprzęt komputerowy, oraz zostali wyposażeni w system kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej, wzorowany na zasadach Unii Europejskiej. Powołano i wykształcono kadrę inspektorów, którzy mieli dokonywać kategoryzacji. Obecnie taka kadra liczy 77 inspektorów (http://wbn.agroturystyka.pl)

 

Zanim obiekt otrzyma kategoryzację, wcześniej należy złożyć wniosek i uiścić odpowiednią opłatę.  Następnie inspektorzy PFTW jadą do miejsca wyznaczonego przez gospodarza i dokonują szczegółowych obserwacji zgodnie z określonymi wymaganiami. Po dokonaniu inspekcji i zakwalifikowaniu się, inspektorzy kategoryzują gospodarstwo na podstawie poziomu usług i są to kategorie:

▫ kategoria „Standard”

▫ kategoria   – jedno słoneczko

▫ kategoria   – dwa słoneczka

▫ kategoria   – trzy słoneczka.

Każda kwatera po otrzymaniu kategorii ma prawo posługiwać się znakiem towarowym PFTW „Gospodarstwa Gościnne” przez dwa lata. Po tym okresie w celu utrzymania przywilejów kwatery skategoryzowanej, gospodarz musi koniecznie wystąpić z wnioskiem do Federacji i poddać się ponownym inspekcjom. Ponadto uzyskują prawo umieszczania swoich ofert w materiałach promocyjnych Federacji, a także mają możliwość wyróżnienia na stronie internetowej Federacji, jako gospodarstwa skategoryzowane. Taki atut gospodarstwa przyciąga wymagających klientów.

Korzyści z kategoryzacji obiektów noclegowych w ostatnich latach są szczególnie ważne dla turystów, którzy pragną odpoczywać w komfortowych warunkach.

Pokoje w kwaterach zaczynają coraz częściej upodabniać się do pokoi hotelowych,
a tym samym dopasowywać do wymagań klientów, z taką różnica, że noclegi
w gospodarstwach cenowo są znacznie mniejsze, niż w przykładowo trzy gwiazdkowym hotelu. Być może wypoczynek na wsi w kwaterach już niedługo stanie się bardziej popularny, gdy standard wynajmowanych pokoi będzie się znacznie różnił od preferowanego standardu w hotelu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena