Decyzja o rodzaju pokrycia dachu ma kapitalne znaczenie dla naszej inwestycji. Wybór blach bardzo często jest rozwiązaniem optymalnym głównie z powodu uniwersalności tego surowca. Pasują one do praktycznie każdej konstrukcji niezależnie od tego jak bardzo skomplikowany jest dach.

Data dodania: 2010-12-09

Wyświetleń: 1253

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dostępne jest bardzo wiele typów blach płaskich, trapezowych, blacho dachówek i płytek dachowych, które pasują do niemal każdego projektu tradycyjnego i nowoczesnego. W momencie kiedy decydujemy się na wykorzystanie blachy dylemat wcale nie jest rozwiązany gdyż producenci posiadają bardzo szeroką ofertę pokryć dachowych wykonanych z tego materiału. Kupić ich właściwy rodzaj wcale nie jest łatwo. Istnieje kilka parametrów, na które trzeba zwracać uwagę by nie stracić.

Zaczynamy naturalnie od rzeczy najprostszych, które występują niezależnie od tego na jaki rodzaj pokrycia się zdecydujemy czyli ceny, okresu i warunków transakcji oraz transportu. Często pojawiają się tu różne niekorzystne elementy ale wystarczy wszystko na spokojnie ustalić by uniknąć wszelkich pułapek.

Pierwszym parametrem technicznym, który będzie nas szczególnie interesował jest grubość blachy. Zazwyczaj zamyka się ona w przedziale 0,5 do 2,5 milimetra. Pamiętać należy, że im większa grubość tym bardziej sztywne i solidne będzie pokrycie naszego dachu ale wraz ze wzrostem grubości blachy bardzo szybko przyrasta też masa całego pokrycia. Pokrycie dachu i ułożenie dachówki, warto powierzyć profesjonalnemu dekarzowi. Dobry dekarz, powienien również pomóc Ci w wyborze dachówki.

Drugim kluczowym elementem jest rodzaj i grubość powłoki chroniącej blachę przed czynnikami zewnętrznymi. Najtańsze powłoki poliestrowe nie są zbyt trwałe. Dużo korzystniejszy jest wybór P99 i posypek. Najlepsze zdecydowanie są materiały PVDF i HPS. Wszystkie powłoki mają standardową grubość na poziomie od 25 do 200 mikrometrów. Ogólna zasada jest taka, że im więcej tym lepiej. Nie dotyczy to PVDF, którego cienka warstwa daje najlepsze rezultaty.

W przypadku blachy stalowej liczy się również zabezpieczenie antykorozyjne. Szukać powinniśmy powłok o gramaturze około 275 gramów na metr kwadratowy wykonanych z alucynku lub ewentualnie z cynku.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać to różnica pomiędzy podawaną przez producenta blach profilowanych wartością całkowitą i efektywną krycia. Bliższa realnych warunków jest ta druga wielkość, która uwzględnia szerokość zakładów koniecznych do poprawnego pokrycia połaci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena