Każdy marzy o własnym przytulnym kącie, w którym zamieszka ze swoją rodziną. Niestety w ostatnich czasach coraz trudniej młodym ludziom zdobyć własne lokum.

Data dodania: 2010-11-30

Wyświetleń: 1695

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz droższe nieruchomości oraz coraz większe wymagania dla kredytów hipotecznych sprawiają, że młodzi ludzie muszą szukać alternatywnych sposobów. Jeżeli bank z jakiś przyczyn nie chce przyznać Ci kredytu, nie załamuj się, gdyż jeszcze nie wszystko stracone.

Jednym ze sposobów jest udanie się do pozarządowej organizacji Habitat for Humanity, która swoją działalnością nawiązuje do wartości chrześcijańskich. Organizacja ta buduje między innymi domy dla niezamożnych. W naszym kraju od kilku lat budują nawet kilkanaście w ciągu roku. Pod Gliwicami na śląsku powstało niewielkie osiedle Habitatu. Habitat nie odmawia pomocy, więc każdy może z niej skorzystać. Warunki, także te finansowe, nie są wygórowane. - To może być przeciętna polska rodzina. Dwoje, troje dzieci.

Innym sposobem na zdobycie własnego lokum jest zakup mieszkania po tak zwanej okazyjnej cenie. Mieszkania wystawione na sprzedaż podczas licytacji komorniczych są sporą pokusą ze względu na niższą niż rynkowa cena (w atrakcyjnych dzielnicach stolicy może to być nawet ok. 5-6 tys. za metr kwadratowy, gdzie cena rynkowa normalnie przekracza już 10 tys.). Natomiast jest także i druga strona medalu. Są nią długotrwałe postępowania sądowe i proces o eksmisję dłużnika wraz z ewentualnym zapewnieniem lokalu mieszkalnego dla niego. W komorniczej licytacji może wziąć udział każdy. Odbywa się ona w budynku właściwego sądu.

Na forum budowlanym często można znaleźć magiczny skrót TBS. Jest to kolejny alternatywny sposób na własne mieszkanie. Towarzystwo Budownictwa Społecznego, bo tak brzmi rozwinięcie owego tajemniczego skrótu jest propozycją dla osób średnio zamożnych. Należy także wpłacić ok 30% wartości mieszkania w gotówce. W zamian otrzymuje się w pełni wykończone mieszkanie, w którym brakuje tylko mebli. 70 proc. comiesięcznego czynszu, który porównywalny jest z czynszem w mieszkaniach spółdzielczych i własnościowych, przeznaczone jest na spłatę kredytu. Wymogi jakie trzeba spełniać starając się o mieszkanie w TBS są następujące :
— osoby starające się o mieszkanie muszą być osobami fizycznymi
— powinny posiadać dochody pozwalające na regularne opłacanie czynszu
— nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości.
Z chwilą podpisania umowy najmu będą musiały wpłacić kaucję mieszkaniową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena