Taras, szczególnie na niewielkich działkach często stanowi prawdziwą ozdobę całego ogrodu. Najczęściej tuż obok niego - jeśli położony jest nisko - sadzi się rośliny na rabatach. Ale przede wszystkim na tarasie stawiamy rośliny w donicach.

Data dodania: 2010-11-15

Wyświetleń: 2363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Można wtedy zdecydować się bądź to na rośliny sezonowe, bądź to na rośliny wieloletnie. Dzięki roślinom sezonowym taras co roku będzie prezentował się inaczej. Przede wszystkim ustawia się na nim begonie, pelargonie oraz petunie. Ale mogą to być również kocanki włochate, koleusy, lantany, bakopy, werbeny czy heliotropy. Ich podstawową zaletą jest to, że obficie i bardzo długo kwitną, nawet do pierwszych mrozów.

Na zimę można je schować w chłodnym, ale widnym pomieszczeniu. Najczęściej jednak traktowane są one jako rośliny jednoroczne. Do donic nadają się także rośliny, które zwykle sadzi się na rabatach, czyli stokrotki, niezapominajki, bratki, godecje, żeniszki, nasturcje, lobelie. Taras mogą również zdobić pnącza takie jak groszki pachnące, wilce, tunbergie i fasole. Jeśli zaś chodzi o rośliny wieloletnie to zwykle do donic na taras przeznacza się gatunki mało wymagające, których ozdobne liście zdobią to miejsce od wiosny do późnej jesieni. Wśród nich wyróżnić można rośliny zimozielone.

Rośliny, które mają podobne wymagania można sadzić w tym samym pojemniku. Trzeba jednak uwzględnić czy dany gatunek lubi słońce, czy cień, czy preferuje glebę wilgotną czy też suchą. Do donic świetnie się nadają takie byliny jak: bergenie, dzwonki, barwinki, goździki, juki, pierwiosnki oraz trawy. Wśród krzewów liściastych dobrze wyglądających i przyjmujących się w donicach najczęściej wymienia się azalię japońską, karaganę syberyjską, tawuły, klon palmowy i wiele innych. Natomiast krzewy liściaste zimozielone to przede wszystkim bukszpan, różanecznik, pnącza zaś - bluszcz, powojniki, winobluszcze oraz hortensja pnąca.

Rośliny powinny być sadzone w pojemnikach, których charakter nawiązywać będzie do całości ogrodu i przestrzeni wokół budynku. Wśród donic - jakie szczególnie polecane są przez wszelkie porady ogrodnicze  - wymienia się donice z mrozoodpornej terakoty oraz drewniane skrzynie. Muszą być przecież to pojemniki odporne na mróz, bo rośliny często zimują na dworze. W pojemnikach powinny znaleźć się otwory, które odprowadzą nadmiar wody. Nie powinny one stykać się z tarasem. Można użyć w przypadku małych donic podstawek, skrzynie zaś postawić na listwach.

Na dnie pojemnika nasypuje się drenaż składający się z 10-centymetrowej warstwy żwiru. Żwir przykrywa się włókniną i nasypuje się warstwę urodzajnej ziemi. W przypadku dużych pojemników warto w ich wnętrzu umieścić styropian o grubości ok. 3 cm, który ociepli korzenie roślin. Pamiętajmy o zrobieniu w styropianie otworów odpływowych dla wody. Skrzynie wykonane z drewna wykłada się od środka folią hydroizolacyjną i zabezpiecza specjalnym impregnatem do drewna. Również w folii należy zrobić otwory odpływowe dla wody.

Aby przygotować ziemię dla roślin należy wymieszać ziemię kompostową (którą może zastąpić żyzna ziemia ogrodowa), odkwaszony torf oraz gruboziarnisty piasek. Piasek można zastąpić znacznie lżejszym perlitem. Jeśli w donicach uprawiać będziemy rośliny z rodziny wrzosowatych to należy użyć kwaśnej gleby. Aby ją przygotować trzeba w równych proporcjach zastosować kwaśny torf, przekompostowaną korę oraz ziemię kompostową.

Rośliny rosnące w doniczkach są szczególnie narażone na przesuszenie, dlatego należy je regularnie podlewać, a podczas upałów nawet codziennie. I tu pomocny jest system automatycznego nawadniania.

Jeśli zaś chodzi o nawożenie to najczęściej w przypadku roślin w donicach stosuje się nawozy wolno działające. Rośliny nawozimy wtedy raz w roku, wiosną. W ten sposób minerały pobierane są przez korzenie rośliny powoli i sukcesywnie w nią wnikają. Dostępne są również nawozy rozpuszczane w wodzie. Takie nawożenie należy koniecznie zakończyć już z początkiem sierpnia. Jeśli przedłużymy nawożenie rośliny mogą nie zdążyć z przygotowaniem się do zimy, a w efekcie mogą przemarznąć.

Na tarasie często sadzi się zioła w doniczkach. Macierzanka, melisa, mięta czy lawenda przyjemnie pachną. Równie przyjemnie pachną i pięknie ozdobią taras rośliny takie jak maciejka, rezeda czy lewkonia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena