Kamień nazębny to problem wielu ludzi. Jednakże istnieje na szczęście ogromna ilość dobrych sposobów trwałego ich usunięcia i zmniejszania tempa ponownego pojawiania się. Koniecznym jest bowiem jego usuwanie ze względu na to, że stanowi on główne źródło tworzenia się próchnicy.
Jednym z najpopularniejszych sposobów usuwania kamienia z powierzchni zębów jest wizyta u dentysty, gdzie przy pomocy odpowiedniego sposoby mechanicznego jest nam go w stanie usunąć podczas standardowego zabiegu. Najpopularniej stosowanymi metodami jest piaskowanie lub też sposoby wykorzystujące ultradźwięki. Trzeba pamiętać, że tego typu zabiegi z zastosowaniem wymienionych metod mogą robić jedynie lekarze – stomatolodzy oraz higienistki. Nie należy korzystać z takich metod u osób innych. Tylko dentysta jest w stanie usunąć kamień nazębny z całego uzębienia. Jest to zabieg bezpieczny, ale warto zrobić go u osoby, która jest przeszkolona niż potem leczyć skutki nieefektywnej walki z kamieniem nazębnym.
Piaskowanie jest to usunięcie wszystkich nalotów na zębach przy użyciu tak zwanej piaskarki, czyli specjlistycznego urządzenia, które pod ciśnieniem kieruje strumień piasku dentystycznego w stronę zębów, na których znajduje się kamień. Ten zabieg właściwie można wykonywać u każdego, ale zalecany jest, gdy są ku temu powody tzn. występujący na zębach osad. W zależności od stosowanej diety i dbałości o jamę ustną zwykle wykonuj się go co kilka miesięcy..
Na częstsze wizyty oczyszczania zębów z kamienia powinny się udawać osoby, które palą papierosy oraz piją dużo kawy, wina czy herbaty.. One są znacznie bardziej narażone na szybsze odkładanie się kamienia na zębach niż osoby, które ograniczają używanie tych produktów. Mimo odpowiedniego dbania o higienę jam ustnej, nie są w stanie uchronić się przed tą przypadłością. Piaskowanie jest zabiegiem skutecznym i stosunkowo niedrogim. Koszt pojedynczej wizyty to zwykle kwota rzędu 100 zł.
Aby zabieg piaskowania był skuteczniejszy, należy wcześniej wykonać tak zwany skalling, czyli usunięcie kamienia przy użyciu ultradźwięków. Jest to jeden z szybszych i mniej męczących sposobów usuwania kamienia nazębnego a przy tym bardzo skuteczny nawet w przypadku bardzo twardych złogów. Dużo trudniejsze jest wykonywanie skallingu przy pomocy skaleni ręcznych, gdyż jest to bardzo czasochłonne i może, przy nieuwadze i nieostrożności dentysty, spowodować okaleczenie dziąseł.
Na rynku obecnie w ofercie jest także wiele specjalistycznych past i płukanek, które mają na celu usunięcie kamienia nazębnego. W rzeczywistości jednak powodują one jedynie jego zmiękczenie, ale nie zlikwidowanie. Taka kuracja może być jednak dobrym przygotowaniem do wizyty u dentysty.