Kiedy już zdecydujemy się na swoją witrynę internetową powinniśmy dokładnie przemysleć to gdzie będziemy ją hostować. W Internecie znaleźć można setki ofert przygotowanych przez firmy zajmujące się usługami hostingowymi. Nie wszystkie jednak są godne polecenia.

Data dodania: 2010-11-13

Wyświetleń: 1997

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie bez znaczenia jest czas poświęcony na przeanalizowanie kwestii związanych z wyborem odpowiedniej oferty. Hosting taki powinien nam służyć a nie przyprawiać o ból głowy. Niestety pośród naprawdę korzystnych ofert można trafić również na te słabej jakości. Pomocna okazuje się jedynie wnikliwa analiza, która pozwoli wyłonić najkorzystniejszą z nich. Czym kierować się podczas wyboru hostingu?

Parametry hostingu

Jedną z ważniejszych rzeczy jakie należy brać pod uwagę porównując oferty są parametry hostingu. Warto sprawdzić tutaj czy docelowy hosting jest obsługiwany przez szybkie serwery www. Wydajność i szybkość działania naszej witryny jest bardzo ważnym czynnikiem, mogącym nawet wpłynąć na pozycję strony w wyszukiwarce. Kolejną istotną kwestią jest pojemność konta oraz jego transfer. Im większe wartości tym lepiej dla nas. Nikt nie chciał by przecież by nagle zabrakło transferu a zamiast właściwej strony pojawiła się podstrona z informacją o blokadzie konta. Często serwery posiadają różne limity, które także należy wziąć pod uwagę. Dotyczą one między innymi niemożliwości wywołania zadań crontab, PHP w trybie "safe mode" oraz braku różnych przydatnych bibliotek, które są wymagane by obsłużyć wymagające serwisy np. z filmami wideo. Hosting taki powinien mieć możliwość podpinania dużej ilości domen (najlepiej bez limitów), tworzenia wielu baz danych (także bez limitów), powinien obsługiwać skrypty PHP, tworzyć częste kopie bezpieczeństwa a także posiadać dostęp do innych przydatnych usług jak np. często używane zadania crontab, bądź preinstalowane skrypty ułatwiające zainstalowanie strony opartej o popularne systemy CMS. Cena odgrywa również ważną rolę dlatego w pierwszej kolejności powinno się określić parametry jakich szukamy a następnie wybrać oferty jakie mieszczą się w ustalonej cenie.

Opinie o firmach hostingowych

Po zweryfikowaniu podstawowoych parametrów jakie nas interesują i wyselekcjonowaniu tych najbardziej atrakcyjnych należy się zainteresować samymi firmami, które oferują hosting. Na stronie praktycznie zawsze dowiesz się o tym jaka to „niepowtarzalna oferta” ale w większości jest to tylko sposób na zachęcenie do zakupu. To co przeczytasz daje tylko pewien obraz i pozwala jedynie wybrać spełniające nasze podstawowe kryteria oferty. By miec pewność najlepiej sprawdzić opinie o firmach świadczących usługi hostingowe. W tym wypadku najprościej jest ich szukać w Internecie wpisując adres strony (czasem dobrze jest wpisać nazwę firmy) i dodając słowo „opinie” do skonstruowanego zapytania. Naszym oczom powinno się ukazać kilka/kilkanaście wyników z których dowiemy się czegoś więcej o samych firmach. Jeżeli tak nie jest to pomocne może być forum, które porusza wszelakie tematy związane z hostingiem. Jest ich co najmniej kilka. Jeśli nie znajdziesz tam potrzebnej opinii to warto zapytać innych użytkowników takiego forum. Opinie najczęściej dotyczą działania serwerów, limitów związanych z hostingiem, obsługi klienta i bywają zarówno pozytywne jak i negatywne. Ich analiza jednak jest bardzo pomocna. Na uwadze warto mieć opinie dotyczące szybkości działania serwerów, ich awaryjności, ewentualnych limitów, funkcjonalności i zainstalowanych bibliotek a przede wszystkim supportu jaki zapewnia dana firma. Problemy mogą pojawić się zawsze a jeżeli mamy czekać na odpowiedź zbyt długo to lepiej sobie darować taki hosting.

Podsumowanie

Podsumowując, jeżeli szukasz dobrego hostingu pamiętaj by sprawdzić:

- Limity dotyczące ilości podpiętych domen, baz MySQL, inne limity
- Obsługę skryptów PHP, CGI
- Transfer miesięczny oraz pojemność konta
- Cenę hostingu w porównaniu z innymi
- Jakość serwerów (szybkość, awaryjność)
- Pomoc techniczną i szybkość reakcji na zapytania
- Opinie innych na temat firmy świadczącej usługi hostingowe
- Dodatkowe usługi (rejestracja domen, preinstalowane skrypty, hosting SEO)
- Możliwość przetestowania serwera przed zakupem

Czasem można się wesprzeć także rankingiem ofert hostingowych ale powinien on być tylko dodatkowym punktem a nie jednoznacznym czynnikiem jaki weźmiemy pod uwagę. Takie rankingi bywają sponsorowane. Wybór hostingu nie jest taki prosty ale poświęcając trochę uwagi unikniemy późniejszego rozczarowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena