Penis jest narządem niezwykle delikatnym, wchodzi w skład układu rozrodczego męskiego i spełnia funkcję kopulacyjną. Chociaż naczelnym jego zadaniem, jakie wyznaczyła mu natura, jest udział w przetrwaniu gatunku, poprzez umożliwienie przeniesienia nasienia do dróg rodnych kobiety, gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. 

Data dodania: 2010-10-24

Wyświetleń: 2744

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pełni on dodatkowo bardzo istotną rolę w odczuciu męskiej seksualności i poczuciu wartości. Od wieków posiadanie dużego i mocnego penisa było jednym z głównych celów mężczyzny, powodem do dumy i wysokiej oceny w oczach płci przeciwnej, a także samooceny. Toteż kult fallistyczny pielęgnowany był wśród różnych ludów, na wszystkich kontynentach, mimo iż wzajemnie, nie wiedziały one kiedyś nawet o swoim istnieniu. Mimo to zawsze mężczyzna szczodrze obdarzony przez naturę był szanowany i miał powodzenie u kobiet, był bardziej pożądanym kandydatem na ojca ich dzieci i miał wysoką pozycję społeczną.

Dzisiaj aż tak otwarcie nie kultywujemy tych tradycji ale zakorzeniły się one tak głęboko w mentalności społecznej, głównie mężczyzn, że posiadanie dużych i silnych narządów rozrodczych jest dla wielu panów podstawą wysokiej samooceny i dobrej kondycji psychicznej. Penis nie spełniający oczekiwań jego właściciela pod względem wyglądu i sprawności, jest często przyczyną kompleksów, niskiej samooceny, nawet depresji i wyobcowania, co wpływa destrukcyjnie nie tylko na sferę seksualną życia ale na inne jego dziedziny, co bardzo komplikuje funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dziś znamy wiele metod, które są pomocne w poprawie wyglądu penisa i sprawności seksualnej, nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne, decydując się więc na którąś z nich, należy dobrze rozważyć wszystkie aspekty, przede wszystkim powody dla, których pragniemy zmiany. Czy są to rzeczywiście istotne przyczyny takie jak niedorozwój narządów płciowych, na przykład mikropenia lub tak zwane prącie pokryte(normalnie rozwijające się lecz uwikłane w tkanki do tego stopnia, że może być prawie całkowicie schowane pod powierzchnią skóry), wady takie jak stulejka, wnętrostwo spodziectwo lub wierzchniactwo. Czy chcemy jedynie osiągnąć większy rozmiar penisa, gdyż obecny w pełni nas nie zadawala i jest powodem frustracji i dyskomfortu.

W tym artykule pragniemy przybliżyć jedną z najpopularniejszych obecnie metod korygowania wyglądu penisa czyli zabieg chirurgiczny. Przedstawić w przybliżeniu metody, korzyści z nich płynące oraz możliwe skutki niepożądane, towarzyszące takim zabiegom. Aby dobrze zrozumieć technikę wykonywania takich operacji, należy zapoznać się przynajmniej częściowo z anatomią narządów płciowych mężczyzny. Ponieważ problem dotyczy najczęściej penisa, skupimy się więc na poznaniu budowy tego właśnie narządu.

Penis jest narządem kopulacyjnym, o wydłużonym walcowatym kształcie, wymiarach w stanie spoczynku około 9-12 cm, we wzwodzie około 15-17 cm. Zewnętrznie wyróżniamy: nasadę, trzon i koniec przedni, zwany żołędzią. Pokryte jest fałdem skórnym, zwanym napletkiem, który na szczycie żołędzi tworzy więzadełko. Nasada i początkowa część trzonu są nieruchome i ukryte pod skórą, łączą się z przeponą moczowo-płciową, kośćmi łonowymi i spojeniem łonowym. Nasada prącia jest silnie przytwierdzona do okostnej dolnych gałęzi kości łonowych i kości kulszowych za pomocą błony białawej obu ciał jamistych oraz więzadeł wieszadłowego i procowatego prącia. Wewnątrz penis zbudowany jest z dwóch ciał jamistych, biegnących obok siebie, wzdłuż, od nasady do żołędzi i oddzielonych przegrodą. U nasady tworzą one odnogi prącia, biegnące rozbieżnie, wzdłuż brzegów kości łonowych, aż do połączenia z kością kulszową. Od spodu przebiega ciało gąbczaste, okalające cewkę moczową, które u nasady tworzy opuszkę prącia. Opuszka współtworzy nasadę prącia, łączy się z przeponą moczowo-płciową, sięga jeszcze dalej niż odnogi prącia i leży w obrębie miękkich struktur krocza. Od tyłu pokrywa ją również mięsień opuszkowo-gąbczasty odpowiedzialny za wytrysk nasienia. Na szczycie członka, ciało gąbczaste tworzy żołądź. Wszystkie struktury okrywa błona biaława, tworząca powięź powierzchowną oraz głęboką prącia, mięśnie. i skóra. Penis jest narządem silnie ukrwionym i unerwionym. Unaczynienie tętnicze prącia pochodzi od tętnicy sromowej wewnętrznej, tętnic sromowych zewnętrznych. Krew żylna odpływa żyłą grzbietową prącia leżącą pod powięzią głęboką. Odpływ chłonki odbywa się do węzłów pachwinowych lub węzłów biodrowych wewnętrznych. Prącie jest bogato unerwionym narządem. Unerwienie pochodzi od nerwu sromowego ze splotu krzyżowego oraz regulujących mechanizm wzwodu włókien autonomicznych. Część współczulną tworzą włókna splotu podbrzusznego dolnego, włókna przywspółczulne pochodzą od nerwów krzyżowych. Ośrodek erekcyjny znajduje się w odcinku krzyżowym rdzenia kręgowego. Mechanizm wzwodu polega na wypełnieniu ciał jamistych prącia krwią tak, aby doszło do napięcia błony białawej i zahamowania odpływu krwi. Od tętnicy sromowej wewnętrznej odchodzą tętnice głębokie prącia, które przebiegają podłużnie w ciałach jamistych, dodatkowo nieznaczna ilość krwi dopływa do ciał jamistych z tętnic grzbietowych. Napływająca krew wypełnia jamki, powoduje ucisk na naczynia żylne hamując tym samym odpływ krwi i wywołując usztywnienie penisa.

Obecnie najbardziej rozpowszechnionym zabiegiem, umożliwiającym powiększenie penisa jest nacięcie więzadła procowatego i wieszadłowego prącia, co pozwala na ich poluzowanie i wysunięcie penisa bliżej powierzchni skóry. Optycznie daje to przyrost w granicach 2-3 cm, zależnie od możliwości anatomicznych pacjenta. Efekt jest widoczny w stanie spoczynku i nie daje dodatkowego przyrostu w stanie wzwodu, ponad już osiągnięty. Zabieg jest wykonywany w krótkim znieczuleniu, trwa około 1-2 godzin. Cięcie jest stosunkowo małe i tak usytuowane aby zostało zasłonięte przez owłosienie łonowe. Po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia seksualnego w okresie zalecanym przez lekarza, zazwyczaj miesiąc, maksymalnie dwa, zależnie od postępów gojenia. Początkowo współżycie z partnerką może dawać poczucie dyskomfortu, które po czasie powinno ustąpić. Zaletą tej metody jest łatwa dostępność, gdyż jest to zabieg najbardziej obecnie rozpowszechniony w gabinetach chirurgii plastycznej, zajmującej korektą narządów męskich. Problem jest większy gdy w grę wchodzi współistnienie wady, wymagającej naprawdę fachowego podejścia i skorzystania z pomocy renomowanej placówki. Warto więc udać się do sprawdzonego chirurga- urologa bo eksperymentowanie w małych gabinetach , na co dzień wykonujących proste zabiegi, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Należy tu nadmienić, że wiele wad powinno być korygowanych już w okresie dzieciństwa lub dorastania, wtedy bowiem efekty terapeutyczne są najlepsze. Wielka jest więc rola rodziców w ewentualnym podjęciu leczenia aby w przyszłości młody mężczyzna nie był narażony na problemy, które czasem wręcz uniemożliwiają normalne współżycie seksualne.

Powracając jednak to samej tylko korekty rozmiaru penisa, metodą chirurgiczną to oprócz szybkiego efektu, ma ona też i wady, o których należy wspomnieć. Wadą tej metody jest niewątpliwie wysoka cena, która nie zawsze odpowiada standardowi wykonania zabiegu i dalszej opieki pooperacyjnej. Jak każda operacja, również ta wiąże się z ryzykiem powikłań. Mogą to być niepożądane reakcje na środki znieczulające, których wcześniej nie można przewidzieć, chyba że wie się o uczuleniu na tego rodzaju środki. Jest to ryzyko każdego zabiegu wymagającego znieczulenia, nie tylko plastyki prącia. Są jednak konsekwencje, które ponoszą pacjenci poddający się temu zabiegowi, o których milczy sią w gabinetach bo nie przysparzają one reklamy chirurgom. Nie są niestety rzadkością zaburzenia czucia miejscowego, związane z koniecznością przecięcia nerwów skórnych i procesem gojenia, który w niektórych przypadkach może powodować powstanie bliznowca(jest to predyspozycja pacjenta, a nie błąd w sztuce lekarskiej). Wymaga to czasami korekty blizny, co daje poprawę efektu wizualnego lecz nie ma pływu na czucie powierzchowne. Każda rana może ulec infekcji, nawet po dobrze wykonanym zabiegu, zdarza się bowiem, że bakterie normalnie znajdujące się na skórze, stają się po zabiegu źródłem zakażenia rany(o zainfekowaniu przez chirurga już teraz miejmy nadzieję nie ma już mowy bo standard gabinetów jest dość wysoki). Znane są przypadki zaburzeń erekcji po przebytym zabiegu, nie są one częste ale należy je wziąć pod uwagę, jeżeli podejmujemy decyzję o operacji. Pamiętajmy, penis jest narządem niezwykle delikatnym, sam pacjent musi zadecydować czy nie widzi już innego sposobu na poprawę jego wyglądu, niż interwencja chirurgiczna, która powinna być metodą ostateczną, jeżeli nieskuteczne okażą się inne środki, takie jak ekstendery czy preparaty w formie tabletek na powiększanie penisa.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena