Portal Rapidshare.com to jeden z największych serwisów internetowych oferujący bezpłatny hosting plików powstały dokładnie w październiku 2006r. Według wyników Alexa domena ta jest w trzydziestce najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie.

Dzięki przeglądarce internetowej użytkownicy mają możliwość ładowania pliku o nieprzekraczającym rozmiarze 200mb. Każdy w ten sposób załadowany plik otrzymuje losowy, automatycznie generowany identyfikator, który następnie zostaje umieszczony w linku.

Rapidshare nie udostępnia bezpośrednio wyszukiwarki plików, lecz istnieją nieoficjalne serwisy, które umożliwiają wyszukiwanie nie tylko serwerów RS, ale też Megaupload, Hotfile czy Sendspace [tzw. wyszukiwarka Rapidshare]. Najważniejszym elementem jest jednakże opcja ściągania ulubionych filmów, gier, aplikacji czy kawałków muzycznych. Portal Rapidshare daje swoim użytkowników dwie możliwości pobierania plików. Pierwsza to bezpłatne ściąganie z limitem piętnastu minut odstępu między poszczególnymi plikami. Ograniczona jest także prędkość pobierania, która wynosi maksymalnie 150kb/s. Jesteśmy zobowiązani do pobierania tylko jednego pliku jednocześnie zaś w wypadku przerwania ściągania nie mamy możliwości wznowienia. Zdobycie jednego pliku [filmu, muzyki bądź gry] może się okazać czasochłonne i zająć nawet kilka godzin. Duże znaczenie ogrywa prędkość naszego łącza internetowego.

Jeśli chcemy sprawić sobie odrobinę wygody i jednocześnie zaoszczędzić cenne chwile możemy skorzystać z płatnej opcji, jaką jest konto premium Rapidshare. Nie obowiązują nas praktycznie żadne limity: brak ograniczenia ilości pobierania jednoczesnego, dostępna opcja kontynuowania wcześniej przerwanego ściągania i co bardzo korzystne, czyli fakt, że prędkość naszego Internetu odzwierciedla jakość transferu z serwera Rapidshare a także istnieje wtedy opcja korzystania z menedżerów pobierania plików. Ceny takiego konta mieszczą się w przedziale kilkunastu złotych na miesiąc, więc nie jest do duży wydatek a zważywszy na jego znaczące zalety, warty swojej ceny.

Konto premium można również uzyskać, jeżeli udostępniony plik przez danego użytkownika zostanie pobrany określoną ilość razy. Jednorazowe ściągnięcie to przyznany 1 punkt. Po przekroczeniu liczby 5000 premium punktów i 5000 free punktów otrzymujemy konto premium na miesiąc, a za 50000 premium punktów i 50000 free na okres pełnego roku. Od niedawna Rapidshare wprowadził w życie utrudnienie to znaczy, jeśli wrzucamy plik, który będzie pobierać więcej niż 10 osób obowiązkowe jest wrzucenie pliku za pomocą konta Free lub za pośrednictwem konta Premium, gdyż po dziesięciu pobraniach zostanie on usunięty i zostanie wyświetlona tylko przykra wiadomość. 

Rapidshare daje nam ogromne możliwości dzielenia się różnorodnymi plikami z ludźmi z całego świata, lecz przez wielu portal ten uważany jest za siedlisko nielegalnego warezu. Mimo wielu sporów na drodze prawnej nie ma jednogłośnego wyroku nakazującego zamknięcie tego "zbiorowiska pirackich linków". Ważne, abyśmy sami rozstrzygali czy dany plik jest objęty ochroną autora lub czy nie jest niezgodny z polskim prawem.

Licencja: Creative Commons