Motocykle dają zarobić. Przynajmniej zdaniem Gazety Prawnej. Jak wynika z tekstu zamieszczonego w tym dzienniku właściciel warsztatu naprawiającego motocykle może zarobić nawet 4 tys. zł miesięcznie. Musi tylko zainwestować. Rzecz w tym, że wyposażenie warsztatów wcale nie jest tanie.

Data dodania: 2010-09-20

Wyświetleń: 3128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pierwsza rzecz, która wyciągnie pieniądze z konta miłośnika motocykli nie jest jednak wyposażenie warsztatów, a lokal, w którym działalność ma być prowadzona. Miejsce musi być dobrze położone, powinno dawać możliwości rozbudowy i postawienia naprawianych motocykli. Koszt wynajęcia takiego lokalu może sięgnąć nawet 4 tys. zł. 

Chińskie albo renomowane

Wyposażenie warsztatów motocyklowych to skomplikowana sprawa. Przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie oferty narzędzi i urządzeń. Tanie, sprowadzane z Chin elementy wyposażenia pozwalają zredukować koszt kilkukrotnie. Problem w tym, że jest to sprzęt niesprawdzony i może okazać się, że po kilku miesiącach potrzebny będzie nowy. Z kolei markowe narzędzia są droższe, ale – zdaniem fachowców – bardziej wytrzymałe oraz bardziej precyzyjne. Ile więc potrzeba pieniędzy na wyposażenie warsztatów naprawy motocykli? Od kilkunastu w przypadku chińskich narzędzi do stu kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Ze względu na normy emisji spalin obowiązujące w Polsce od 2003 roku wyposażenie warsztatów motocyklowych musi obejmować komputer do diagnostyki. Ile może kosztować? Razem z niezbędnym oprogramowaniem cena takiego sprzętu może dochodzić nawet do 15 tys. zł. Do tego trzeba dodać komputer do synchronizacji gaźników, który kosztuje 5 tys. zł. 

Zużyte urządzenia i klucze

Dodatkowe koszty dla prowadzącego warsztat motocyklowy to także konieczność podpisania umowy z firmą odbierającą zużyte akumulatory czy opony. To również obowiązek utylizacji złomu, za co trzeba także płacić. Samo wyposażenie warsztatów to jedno, dodatkowe koszty – drugie. 

Warto też pamiętać, że do określonych typów motocykli pasują jedynie określone rodzaje kluczy. W związku z tym na wyposażeniu warsztatu zajmującego się serwisem różnych modeli motocykli powinny być różne rodzaje kluczy. Te mogą kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Są warsztaty, na wyposażeniu których znajdują się klucze o wartości zbliżonej do 10 tys. zł. Pozornie wydawać się może, że wystarczą klucze najpopularniejsze, jednak warsztat musi być wyposażony także w sprzęt nietypowy. 

A może handel jako dodatek?

Wybierając taką działalność trzeba też pamiętać o tym, że ma ona charakter wybitnie sezonowy. W zimie zwykle jest w branży zastój, zwłaszcza wtedy, kiedy firma jedynie naprawia motocykle, a nie handluje nimi. 
Uruchamiając warsztat motocyklowy warto także zastanowić się nad opcją sprzedaży skuterów czy akcesoriów. To coraz popularniejszy sprzęt, a ten segment rynku stale rośnie. Może to zdecydowanie podnieść dochody z przedsięwzięcia i zagwarantować ich stabilność nawet w sytuacji, kiedy spadnie liczba klientów naprawiających motocykle. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena