Niestety wielu z nas dotyka problem suchych i zniszczonych włosów. Może być to spowodowane niezależnie od nas przez czynniki zewnętrzne np. zanieczyszczenia powietrza, słoną wodę, słońce. 

Data dodania: 2010-09-11

Wyświetleń: 2510

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednak często sami wpływamy na słabą kondycje naszych włosów poprzez częste ich suszenie, prostowanie, falowanie, farbowanie itd. lub nieodpowiednią dietę. Prowadzi to do osłabienia struktury włosa, wysuszenie i ostateczne zniszczenie. Jak ratować się w takiej sytuacji? Oto kilka porad, które pozwolą odżywić zniszczone i suche włosy oraz ochronić je przed dalszą destrukcją.

Przyjrzenie się włosom

Pierwszym krokiem powinno być dokładne przyjrzenie się naszym włosom i określenie problemu. Sprawdzamy czy mamy rozdwojone końcówki, łuszczącą się skórę, jak nasze włosy wyglądają po umyciu, czy woda, którą je myjemy wysusza. Są to objawy, mogące występować w różnych kombinacjach i z różnym nasileniem. Zdefiniowanie problemu może pomóc nam na znalezienie jego przyczyny - źródła np. alergia na jakiś produkt czy nieodpowiednia do mycia się woda w kranie.

Odżywianie i pielęgnacja włosów

Pierwszym podstawowym i najprostszym sposobem na poprawę kondycji włosów jest ich podcięcie. Pozbędziemy się za jednym razem brzydkich i niesfornych rozdwajających się kosmyków oraz odciążymy zmęczone włosy. Ciąć powinniśmy ostrymi nożyczkami, gdyż tępe naruszą strukturę włosa i problem rozdwojonych końcówek natychmiast powróci.

Następnie powinniśmy sprawdzić jak woda, którą myjemy włosy, na nie działa. Niestety w Polsce często woda w kranach jest bardzo kiepskiej jakości, więc przy problemie suchych włosów najlepiej myć głowę wodą mineralną lub przegotowaną. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możemy za dużo zagotować lub kupić wody, przepłuczmy raz wodą mineralną włosy na koniec mycia.

Powinniśmy unikać: suszenia włosów, szczególnie gorącym powietrzem, używania prostownic, farbowania włosów, stylizacji za pomocą lakierów i podobnie działających kosmetyków. Wszystkie te zabiegi w bardzo dużym stopniu niszczą i wysuszają włosy. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do np. wyprostowania włosów, czy potraktowania ich jakimś wysuszającym specyfikiem do stylizacji, użyjmy wcześniej odpowiednich kosmetyków chroniących włosy. Wiadomo, że nie zabezpieczą nas całkowicie przed zniszczeniem, ale zawsze włosy będą mniej obciążone.

 

Bardzo ważna i szeroka jest gama sposobów na odżywienie włosów w sposób tradycyjny, czyli możliwy do przeprowadzenia w domu. Istnieje wiele mikstur, których używały jeszcze nasze babcie, a o których w zabieganiu dnia codziennego zapominamy.

Odżywka z oleju z kokosu lub oliwy z oliwek

Podgrzej olej z kokosu/ oliwę z oliwek w małym rondlu. Weź wacik lub mały kawałek waty i zamocz w ciepłym płynie. Za pomocą tego wacika masuj skórę głowy przez jakiś czas. Potem weź ciepły ręcznik ( ręcznik wsadzony do gorącej wody potem dokładnie wyżymany ) i owiń nim głowę. Zrelaksuj się w czasie stygnięcia ręcznika. Następnie umyj głowę delikatnym szamponem.

Dzięki tej odżywce skóra głowy zostaje nawilżona, gdyż pod wpływem ciepła pory w skórze otwierają się i dostaje się do nich przyrządzony wcześniej płyn. Dodatkowo pozbywamy się stresu i napięcia mięśni poprzez masaż głowy.

Odżywka z miodu i oliwy z oliwek

Zmieszaj dwie stołowe łyżki oliwy z oliwek z jedną małą łyżką miodu i wmasuj porcjami w głowę. Okręć głowę ręcznikiem lub załóż czepek kąpielowy i przez 25 - 40 minut  trzymaj go na głowie. Na końcu umyj włosy łagodnym szamponem. Jest to dobra odżywka na nawilżenie włosów oraz zapobieganie rozdwajaniu się końcówek.

Odżywka z jajka

Jedną z najprostszych, bo z najłatwiej dostępnego produktu, jest odżywka z jajka, a dokładnie z jego żółtka. Możemy do niego dodać oliwę i sok z ogórka w celu lepszego nawilżenia lub sok z cytryny, który doda naszym włosom blasku. Pamiętajmy jednak, że jajko powinno być dobrej jakości. Najlepiej, żeby było z chowu ekologicznego, a nie z fermowych kur szprycowanych hormonami.

Regularne odżywianie włosów to podstawa dobrej pielęgnacji. Pamiętajmy o niej. Nawet po uporaniu się z problemem suchych i zniszczonych włosów.

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena