2 głosów
Pobierz artykul
2 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
2264 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Minęły letnie upały... Nasze drewniane tarasy, pergole, płoty i meble ogrodowe pasowałoby zakonserwować przed nadchodząca zimą.  Prace te należy wykonać najlepiej w okresie jesiennym, bo zimowe warunki mogą przyspieszyć tylko proces korozji drewna.

Co prawda drewno - im starsze tym szlachetniejsze i nawet poszarzałe może wyglądać malowniczo w otoczeniu bujnej zieleni. Jednak jeżeli pozbawimy nasze drewno właściwej ochrony i pielęgnacji, szybko ulegnie ono zniszczeniu. Dlatego polecam stosowanie impregnatów chroniących elementy naszej architektury ogrodowej przed korozją fizyczną jak i biologiczną.

Najczęściej spotykaną przyczyną korozji drewna jest woda, ktora pochodzi z opadów atmosferycznych. Wnika ona głeboko w strukturę drewna powodując jego pęcznienie. Co prawda pod wpływem ciepła woda częściowo wyparowuje, ale drewno wysychając paczy sie i pęka.Wszelkie takie pęknięcia osłabiają i zmniejszają jego wytrzymałość mechaniczną. Podobne szkody może wyrządzić woda zamarzająca w szczelinach czy niewielkich nawet wgłębieniach na powierzchni drewna. Oprócz korozji fizycznej woda przyczynia się również do korozji biologicznej elementów drewnianych poprzez ich trwałe zawilgocenie, sprzyjając rozwojowi grzybów i bakterii, dla których jest doskonałą pożywką. Ponadto zainfekowane drewno traci swój naturalny kolor i szybko butwieje.

Kolejnym czynnikiem zagrażajacym naszym meblom ogrodowym jest wiatr, zmienna temperatura czy też promieniowanie uv oraz zawarte w powietrzu zanieczyszczenia chemiczne. Wszystkie wymienione czyniniki występują zazwyczaj  jednocześnie, prowadząc do niszczenia naszych mebli ogrodowych. Proces niszczenia możemy poznac po tym, że na powierzchni drewna pojawjają się np. długie rysy, podłużne wgłębienia. Drewno staje się szorstkie i porowate oraz podatne na porastanie mchami i glonami. Zmniejsza się więc nie tylko jego trwałość, ale również traci ono swoje walory estetyczne.

Czym więc chronić drewno?

Występują różne sposoby ochrony  drewna. Do najpopularniejszych i najlepszych należy zaliczyc impregnowanie za pomocą specjalnych preparatów, które chronią nasze ogrody przed szkodliwymi czynnikami. Spośród istniejących impregnatów do dyspozycji mamy :

impregnaty wodochronne - utrudniają przedostawanie się wody wgłąb drewna, dzięki czemu zmniejsza się jego  nasiąkliwość,

impregnaty ogniochronne - za ich pomocą utrudnia się zapalenie drewna i hamuje rozprzestrzenianie sie płomieni,

impregnaty ochrony przeciwsłonecznej - służą do ochrony powierzchni drewnianej przed promieniami uv, które powodują jej płowienie i pękanie,

impregnaty ochrony biologicznej - środki te zawierają substancje chemiczne np biocydy, które zabezpieczają drewno przed szkodliwym działaniem grzybów, pleśni, glonów i owadów...

 

Nietrudno zauważyć, że słońce, deszcz i mróz nie sprzyjają trwałości drewna. Robiąc jesienne porządki na działce lub w ogrodzie przeznaczmy więc także kilka chwil na skontrolowanie stanu technicznego drewnianego wyposażenia.

Licencja: Creative Commons