Artykuł zawiera kilka cennych informacji dotyczących poprawnego mierzenia ciśnienia krwi w warunkach domowych. Są tu również wskazówki dotyczące wyboru ciśnieniomierza.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 2074

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

    Jak poprawnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi?
   
    Dobrej jakości ciśnieniomierz, to połowa sukcesu. Korzystając z niego w prawidłowy sposób zyskasz pewność, że pomiary odzwierciedlają Twoje faktyczne ciśnienie.
   
    Aby pomiar ciśnienia był jak najbardziej wiarygodny, pamiętać należy o przestrzeganiu kilku zasad. Przede wszystkim nie wykonujmy tego badania "z biegu", np. od razu po wejściu po schodach czy ćwiczeniach. Odpocznij około 10 minut. Ważne, aby co najmniej pół godziny przed pomiarem nie pić kawy i nie palić papierosów. Pomiar wykonuj codziennie mniej więcej o tej samej porze - np. o 8.00 rano i o 18.00. Przed pomiarem warto zadbać o relaks - nie mierz ciśnienia po jakiejś emocjonalnej dyskusji, po meczu czy po wiadomościach w tv.
   
    Niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiedniego mankietu. Nie chodzi tutaj o jego markę czy producenta. Znaczenie ma jego odpowiednio dobrana do obwodu ramienia wielkość - dla dzieci czy osób z dużym obwodem ramienia są specjlne mankiety oraz sposób jego założenia. Mankiet ciśnieniomierza zakładaj zawsze na ramię bez ubrania. Najlepiej jest zdjąć bluzkę, marynarkę czy sweter. Unikajmy podciągania rękawa na siłę do góry, bo to niepotrzebnie uciska ciało. Zakładany mankiet zawsze powinien znajdować się na wysokości serca. Najłatwiej jest osiągnąć to mierząc ciśnienie w pozycji siedzącej z ręką opartą o blat. Należy zwrócić uwagę na ułożenie mankietu na ramieniu - wężyk powinien biec po wewnętrznej części przedramienia, a krawędź mankietu powinna znajdować się 2-3cm powyżej zgięcia łokcia. Podczas pomiaru należy bezwzględnie unikać poruszania się; nie powinno się rozmawiać.
   
    Na wszelki wypadek warto wykonać dwa pomiary – pierwszy i za min.kilka minut drugi. Jeśli zmierzone wartości znacznie się różnią, koniecznie trzeba powtórzyć badanie za kilkanaście minut.
   
    Jaki ciśnieniomierz jest zatem najlepszy?
   
    Obecnie najczęściej spotyka się dwa rodzaje ciśnieniomierzy: elektroniczne (automatyczne i półautomatyczne naramienne i automatyczne nadgarstkowe) oraz sprężynowe (aneroidalne - z manometrem). Spotyka się również ciśnieniomierze rtęciowe uznawane za najdokładniejsze, jednak ze względu na zawartość toksycznej rtęci, obecnie wycofywane z użycia.
   
    W domowych warunkach najlepiej sprawdzają się w pełni automatyczne ciśnieniomierze elektroniczne - głownie ze względu na łatwość i dokładność pomiaru. Jednocześnie należy zaznaczyć, że opinia ta dotyczy ciśnieniomierzy naramiennych z mankietem zakładanym na górną część ramienia. Pomiary takim aparatem są dokładne, ponieważ tętnica ramienna jest mocniejsza niż nadgarstkowa i możliwe jest dokładniejsze odczytanie wyników badania. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza u osób starszych, u których pomiar z tętnicy nadgarstkowej niesie spore ryzyko błędu. Lekarze nie zalecają ciśnieniomierzy nagdarstkowych także z tego powodu, że wymagają one szczególnej staranności ze strony pacjenta i nie są zbyt dokładne.
   
    Wybierając ciśnieniomierz zwróćmy uwagę na kilka elementów, które zdecyduja o jego użyteczności i wartości wykonywanych nim pomiarów ciśnienia. Wybieraj firmy, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń - firma produkująca pralki nie musi robić dobrych ciśnieniomierzy. Koniecznie wybierz aparat z dopasowanym do twojego obwodu ramienia mankietem - niedopuszczalne jest np. przytrzymywanie ręką zbyt małego, rozpinajacego się podczas pomiaru, mankietu. Cisnieniomierz powinien mieć wystarczająco duży wyświetlacz, by łatwo odczytać wyniki - najlepiej, by wszystkie trzy wartości czyli górne i dolne ciśnienie oraz puls były wyświetlane jednocześnie. Chyba jedną z bardziej użytecznych funkcji dodatkowych oferowanych w niektórych ciśnieniomierzach jest średnia trzech ostatnich pomiarów. Korzystanie z niej pozwala na zminimalizowanie ryzyka błędu w pojedynczym pomiarze. Spora część aparatów do mierzenia ciśnienia oferuje funkcję detekcji arytmii, która ma największe zastosowanie u osób z nieregularnym pulsem.
   
 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena