Duża popularność tego rzemiosła znajdującego się na granicy sztuki wynika z działalności zakładów kowalskich zajmujących się masową produkcją ogrodzeń, bram wjazdowych, balustrad i innych elementów architektonicznych oraz dekoracyjnych ze stali. Dzięki działalności takich zakładów czas produkcji poszczególnych elementów stalowych oraz koszt związany z ich wytwarzaniem znacznie się zmniejszyły powodując także spadek ceny rynkowej tego typu wyrobów.
Okazuje się, że wyroby ze stali są nie tylko piękne, ale również bardzo funkcjonalne i bezpieczne. Zastosowanie stali nierdzewnej do produkcji bram i ogrodzeń narażonych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych sprawia, że mogą one dłużej wyglądać pięknie, jakby w idealnym stanie. Stal nierdzewna ma to do siebie, że świetnie się prezentuje oraz poddaje różnym zabiegom zmieniających ich fakturę, kolor i inne elementy. Dzięki zastosowaniu tego materiału możemy posiadać ogrodzenie lub balustradę, które przez długie lata będzie wyglądało jak nowe, dopiero wykute przez kowala. Stal nierdzewna jest odporna na korozję i działanie wielu substancji chemicznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów stalowych wystawionych na działanie przyrody, a szczególnie kwaśnych deszczów w zanieczyszczonych miastach, których skład chemiczny jest bardzo szkodliwy. Takie zabezpieczenie posiadanych przez nas wyrobów kowalstwa artystycznego nie tylko wydłuża ich przydatność do użytku i trwałość, ale może także zwiększyć estetyczność wyglądu.
Kowalstwo artystyczne bez wątpienia przeżywa swój renesans, a dzięki zmniejszeniu kosztów produkcji oraz zastosowaniu stali nierdzewnej przedłużającej okres użytkowania jest jeszcze bardziej popularne i powszechne w użytkowaniu.