Wszystko o muzyce weselnej. Wesele zgodnie z tradycją jest huczną zabawą dla wszystkich zaproszonych gości. Jest to noc w czasie której każdy powinien się wybawić i wytańczyć. Wesele to radosna uroczystość, dlatego nikt z obecnych nie powinien się nudzić.

Data dodania: 2010-08-12

Wyświetleń: 2250

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wy, jako organizatorzy wesela, powinniście zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną i profesjonalnego wodzireja, by wspólnie spędzona noc była jedną z najlepszych i pozostała w pamięci Waszych rodzin na długo po zakończeniu ceremonii….

Czy „Majteczki w kropeczki" i "Jesteś szalona", to jedyna gwarancja dobrej zabawy? Kiedy wybrać DJ‘a, a w jakim przypadku lepszy będzie zespół? Jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec? Oto odpowiedzi na te i inne pytania, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć, by zaplanować muzykę na idealne wesele.

Już nazwa „wesele“ sugeruje, że na tej imprezie należy oczekiwać radości, wzruszeń i zabawy. Dlatego oprawa muzyczna, to prócz jedzenia, najważniejsza kwestia. Zdecydowanie musi pasować zarówno do liczby i upodobań gości, jak i charakteru miejsca. Impreza, która ma trwać 8-12 godzin powinna mieć swoją dynamikę, a co za tym idzie wymaga rozmaitych form oprawy muzycznej.Odpowiednio dobrana oprawa muzyczna sprawia, że ślub jest niezapomnianym przeżyciem dla jego uczestników. Muzyka weselna w odpowiednim nastroju i tempie powinna współgrać z każdym etapem ceremonii.

Zanim rozpoczniecie poszukiwanie najlepszego zespołu weselnego lub DJ-a proponujemy przygotować listę tych utworów, które waszym zdaniem powinny zostać zagrane w trakcie poszczególnych etapów uroczystości. Pamiętajcie, że odpowiednio dobrana muzyka pozwala „oderwać” gości od stołów i pozwoli im poczuć się częścią Waszego Dnia.

Bez względu na to czy zdecydujecie się na DJ-a czy na zespół, gwarancją sukcesu jest różnorodna muzyka, tak, aby każdy z gości mógł usłyszeć to, co sprawia mu przyjemność i zachęci do zabawy. Jeżeli rozpoczniecie poszukiwania zespołu lub DJ-a już we wstępnym etapie planowania ślubu to na pewno jest większa szansa na znalezienie takiego, który będzie Wam odpowiadał. Wczesne poszukiwania to też większe szanse na dostępność wybranego zespołu czy DJ-a.

Jak wybrać DJ/zespół ?

Dokładnie przeanalizujcie, jaki styl reprezentuje zespół i czy jest on zgodny z waszymi oczekiwaniami. Jeżeli to możliwe przejrzycie nagrania, obejrzycie inne uroczystości, które prowadził. Testujcie, sprawdzajcie, pytajcie…Im więcej opinii tym lepiej.

Jak w przypadku każdej usługi weselnej należy zadbać o to aby wszystko było jasno określone: opłaty, koszty i szczegóły dotyczące godzin nadliczbowych, rozpoczęcie oraz zakończenie pracy, zastępstwo w przypadku choroby muzyka itp. Ważne jest, aby umieścić wszystkie te ustalenia na piśmie.

Zarówno obecność zespołu muzycznego, jak i DJ`a ma swoje wady i zalety. Znana prawda głosi, że dobra muzyka decyduje o powodzeniu wesela, dlatego warto prześledzić wszelkie “za” i “przeciw” przed dokonaniem wyboru.

DJ

Od dłuższego czasu na rynku pojawiają się DJ'e, albo prezenterzy muzyczni. Czym mogą oni skusić parę młodą?

Podstawowa różnicą między DJ a zespołem jest sposób prezentowania muzyki. DJ/prezenter będzie ją odgrywał z płyt, bądź z plików na komputerze. Z jednej strony- dzięki temu mamy pewność, że piosenek tych będzie się miło słuchać. Wiemy, że będą to wykonania jakie znamy i lubimy, czyli oryginalne. Z drugiej strony jednak ktoś mógłby powiedzieć, że w ten sposób to on mógł sam je puścić, lub też posłuchać w domu.

Repertuar DJ’a zawsze będzie większy, bardziej rozbudowany niż zespołu na wesele. Ogranicza go tylko ilość płyt, które jest w stanie wziąć ze sobą, lub objętość dysku twardego. Dobry prezenter jest w stanie na życzenie puścić także mniej znane utwory.

O udanym przyjęciu w towarzystwie wodzireja, w głównej mierze, decyduje jego osobowość. DJ powinien być komunikatywny i kreatywny. Profesjonalistę cechuje duże poczucie humoru, a przy tym elegancja i dynamizm. Prezenter musi mieć dobrą dykcję i dwie garści pomysłów w kieszeni, którymi zaskoczy Was na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że nie każdy posiada zdolności przywódcze i obycie sceniczne. Dobry wodzirej, pełniący tę zaszczytną funkcję, czuje się jak ryba w wodzie i czuwa nad przebiegiem wydarzeń, zabawiając wszystkich gości. Potrafi stworzyć prawdziwe show, dzięki czemu niejedno wesele przechodzi do historii, jako wyjątkowa i huczna uroczystość.

Prezenter ma dużą przewagę nad zespołem muzycznym, a młodzi coraz częściej decydują się na jego zatrudnienie. Nie tylko cena przemawia na jego korzyść. DJ odtwarza oryginalne utwory, a w jego repertuarze odnajdziemy tysiące piosenek. Lokalni grajkowie nie mają tak bogatego zaplecza, a ich aranżacje zawsze odbiegają od pierwowzoru.

Nie ma się także co oszukiwać, że babcie, dziadkowie oraz większość wujków i ciotek będą najpewniej kręcić nosem. Oni zazwyczaj są za tradycją. często o to, że jest to jedna z niewielu okazji do posłuchania muzyki „na żywo”. Mają trochę racji...

Jeśli zdecydujecie się na wynajęcie DJ`a, sprawdźcie, jakim sprzętem dysponuje i czy potrafi podołać trudnemu zadaniu. Zapytajcie o proponowany przez niego repertuar muzyczny i zasięgnijcie porady tych, którzy mieli okazję ocenić jego możliwości. Możecie również sami wybrać się na wesele z udziałem potencjalnego DJ`a i podjąć ostateczną decyzję. Młodzi coraz częściej decydują się na taką formę rekrutacji, gdyż jest najbardziej wiarygodna.

W trakcie wizyty dowiecie się, jakie utwory proponuje DJ i czy wybierana przez niego muzyka trafia w gusta starszych osób, które zawsze goszczą na weselu. Jeśli muzyk przypadnie Wam do gustu, to zaproponujcie mu pracę i koniecznie spiszcie umowę. W niej będą zawarte informacje o tym, ile czasu DJ spędzi na weselu, jakiej kwoty zażądał za wykonanie zadania i czy podejmuje się pełnić funkcję wodzireja wesela. Kontrakt zawarty między Wami pozwoli uniknąć ewentualnych kłopotów, a Wy zyskacie pewność, że DJ pojawi się na organizowanym przez Was weselu.

Wiele osób organizując wesele musi niestety oszczędzić trochę pieniędzy. Koszty i tak są duże. Należy więc wspomnieć, iż DJ/prezenter jest o wiele tańszy od zespołu. Po pierwsze jest sam, a więc zarobionych pieniędzy nie musi dzielić na pozostałą część zespołu. Po drugie nie ma się co oszukiwać, iż mniej się męczy. Jego zadaniem jest tylko (albo aż) dobrze rozpoznać gości i puścić odpowiednią melodię.

W związku z tym jego stawka to od 50 do nawet 150zł/h.

A może jednak zespół?

Dla wielu par obecność kapeli w trakcie przyjęcia weselnego staje się niezbędnym warunkiem udanej zabawy. Nie zawsze zespół muzyczny potrafi podołać oczekiwaniom gości, dlatego zanim zdecydujecie się na wybór konkretnych muzyków, zapoznajcie się z naszymi sugestiami.

Orkiestra weselna, podobnie jak DJ, powinna spełniać oczekiwania gości. Fachowcy są trzeźwi, nie robią zbyt długich przerw pomiędzy kolejnymi utworami i zabawiają gości weselnych. Prezentują szeroki repertuar muzyczny, który nie ogranicza się do kilku prostych akordów. Potrafią odtworzyć piosenki z czołowych miejsc listy przebojów, takie jak: “Konik na biegunach” Urszuli czy “Takie tango” Budki Suflera. Ważne, by zespół wczuwał się w nastroje panujące na sali i dostosowywał styl muzyczny do oczekiwań uczestników zabawy. Niektóre utwory nie nadają się do tańczenia , a zbyt ambitny repertuar może się nie sprawdzić. Profesjonaliści potrafią łączyć elementy tradycyjne z nowoczesnymi, zaspokajając potrzeby wszystkich gości. Poza tym, w ich składzie znajduje się muzyk-wodzirej, który podobnie jak DJ będzie potrafił zaplanować przebieg uroczystości, włącznie z organizacją oczepin.

Zadanie zespołu jest trochę trudniejsze. Musi on opracować piosenki i odegrać/zaśpiewać na żywo. Niestety doświadczenie pokazuje, że z tym śpiewaniem różnie wychodzi, dlatego trzeba dobrze wybrać zespół.

W cenę wynajęcia takiego zespołu wchodzi więc :

- opłacenie każdego z muzyków;

- opracowanie repertuaru;

- wysiłek związany z ciągłym śpiewaniem/graniem

Rozpiętość cenowa jest tutaj naprawdę wielka. Skromny duecik wokalny, który jednak może wspaniale zabawić ludzi może zagrać za 1000zł, albo i za 4000zł. Zespół weselny z rozbudowanym instrumentarium może zażyczyć sobie 10000zł. Tutaj tak naprawdę nie ma reguły. Trzeba dzwonić  pytać i testować..

Repertuar w tym przypadku jest ograniczony przez umiejętności wokalne i instrumentalne muzyków. Nie każdy głos pasuje do każdej tonacji, a i niektóre piosenki są bardzo trudne i ciężkie do opracowania. Potocznie mówi się, że zespół weselny powinien mieć w repertuarze przynajmniej 200 utworów. W porównaniu do Dj ta ilość to kropla w morzu.

Piosenki wykonywane na żywo zawsze będą się różnić od oryginału. Bądź to instrumentalnie, bądź głos będzie miał inną barwę, albo po prostu melodia będzie troszkę inaczej zinterpretowana. Nie jest to jednak wadą. Na weselach wręcz oczekuje się tego, gdyż ma to swój urok.

Poza tym zespół muzyczny, bądź duet wokalny jest w stanie zrobić wyprowadzenie pary młodej, czyli mówiąc prosto- zagrać pod domem. Akordeon, gitara, nawet zwykły keyboard znacznie umili i uatrakcyjni przejście pary młodej do samochodu.

Dodatkowym atutem jest to, że dobry zespół muzyków potrafi dołączyć do piosenek wykonywanych przez gości. Chodzi tu zwłaszcza o tzw. przyśpiewki weselne. Często jest tak, iż w przerwach któryś z wujków zaczyna śpiewać i wszyscy dołączają. Miło jest, gdy orkiestra zaczyna wtedy dogrywać, aby się łatwiej i milej śpiewało. Dj nie ma takich możliwości.

Pamiętajmy również o tym, że w związku z większą ilością wkładanego wysiłku, muzycy potrzebują przerw. Głos musi odpocząć, więc potrzebna jest chwila, gdzie można usiąść, porozmawiać chwilkę, napić się soku. Jakby się uprzeć, to prezenter może grać prawie na okrągło- z zespołem nie jest tak łatwo. Na szczęście na weselach goście także chcą mieć chwilę, aby porozmawiać i wypić (już niekoniecznie sok), więc przerwy nie przeszkadzają, o ile nie są za długie.

Czas na wybór muzyki/piosenek…

Na początek, gdy para młoda wraz z gośćmi pojawiają się na przyjęciu, muzyka nie powinna przeszkadzać. Ludzie poznają się, witają, siadają do stołu, rozmawiają. Nie mają ochoty na harce, tańce i omijają z daleka wodzireja. Wystarczy wówczas delikatna muzyka mechaniczna.

Gdy goście nasycą pierwszy głód, przychodzi czas dla DJ‘a/zespół. Trzeba rozgrzać atmosferę. Jednak to jeszcze nie jest dobry moment na weselne przeboje. Warto postawić na sprawdzone polskie przeboje z lat 60. i 70. Ważne, by pozytywnie nastroić przybyłych..

Po północy Weselnicy powinni już być gotowi na zabawę konwencją. Mężczyźni w międzyczasie pozbyli się marynarek i podwinęli rękawy koszul, a kobiety zrzuciły pantofelki na obcasach i chcą szaleć na parkiecie nie oglądając się na fryzury i makijaż. Na tym etapie zabawy DJ/zespół może wprowadzić kultowe "Majteczki w kropeczki" i "Jesteś szalona". Szaleństwa na parkiecie mogą potrwać kilka godzin, jednak już od czwartej rano zazwyczaj impreza zaczyna się kończyć. DJ-e/zespoły to wiedzą i dostosowują repertuar do temperatury zabawy. Jeszcze tylko kilka wolnych ballad i można wesele zakończyć.

Zgodnie z klimatem wesela:

Garden wedding

O czym pamiętać, dobierając muzykę do wesela w ogrodzie?

Nic tak dobrze nie zabrzmi w ogrodzie, jak lekka muzyka klasyczna. Kwartet smyczkowy, bądź - coraz modniejszy - fletowy (flet, skrzypce, altówka i wiolonczela) dodadzą blasku przyjęciu na trawniku.

Repertuar lekki klasyczny oznacza przede wszystkim serenady Mozarta, słynną "Eine Kleine Nachtmusic", pogodne kwartety Josepha Haydna, ale także opracowania popularnych arii operowych i operetkowych, a także musicali. Do tego trzeba dodać walce i polki Johanna Straussa poprzetykane standardami jazzowymi, i powstanie lista utworów biesiadnych z wysokiej półki.

To, co dobrze pasuje jako tło do pogawędek z kieliszkiem szampana w ręku, nie wystarczy już, gdy towarzystwo zechciałoby ruszyć do tańca. Dlatego w drugiej części przyjęcia, gdy goście już zaspokoją głód i nagadają się z dawno niewidzianymi znajomymi, na scenę powinien wkroczyć zespół rozrywkowy.

Oczywiście warunki ogrodowe mogą sprawić, że tańce będą raczej niemożliwe, jednak warto to wcześniej przemyśleć. Może wystarczy choćby niewielki kwadrat taneczny, czy zwykłe, zbite z desek podium, na którym może wirować kilka par. Wtedy ograniczony do minimum zespół (instrument klawiszowy, wokalistka) zapewni odpowiedni nastrój i muzykę tym, którzy chcieliby zatańczyć.

Uroczysta kolacja

Nie każde wesele planuje się z rozmachem przypominającym kampanię wojenną. Jeśli z jakichś względów ślub był uroczystością kameralną, jedynie w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, zamiast wynajmować salę weselną na 300 osób, można pomyśleć o eleganckiej restauracji i kolacji na 15-30 gości. W takim miejscu (zwłaszcza, jeśli restauracja jest naprawdę na wysokim poziomie, a wśród zaproszonych osób przeważają osoby starsze, rodzice i dziadkowie), nietaktem byłoby zaproszenie zespołu grającego muzykę dyskotekową, czy wodzireja porywającego weselników do tanecznego korowodu. Pasuje za to elegancka i lekka muzyka klasyczna lub standardy jazzowe. W wersji absolutnie minimalnej wystarczy duet: pianista i skrzypek, choć zbytnio może to przypominać zwykłą oprawę kolacji w restauracji. Już bardziej uroczyste byłoby zatem zatrudnienie kwartetu fletowego, bądź skrzypcowego. Nawet najbardziej wystawna kolacja w restauracji rzadko kiedy trwa dłużej, niż 3-4 godziny, więc jeden zespół zdecydowanie wystarczy.

Piosenka na pierwszy taniec, piosenka dla rodziców, przyśpiewki weselne znajdziesz w artykule muzyka weselna

Udanej imprezy weselnej!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena