Pink List 2010 to opublikowany przez "The Independent" coroczny ranking 101 najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii. Na wyspach społeczność LGBT ma swoje miejsce w społeczeństwie, które nie jest ustalane w odniesieniu do jego seksualności, ale przez swój wkład do większego dobra.

Data dodania: 2010-08-05

Wyświetleń: 1753

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na pierwszym miejscu znaleźli się ex aequo Gareth Thomas - rugbysta i Mary Portas - dziennikarka i prezenterka. Jest to ich debiut na różowej liście. W zestawieniu dominują osoby z telewizji, filmu, teatru, muzyki i mediów, ale także z biznesu, sportu, prawa, religii czy nawet sił zbrojnych. Więcej niż w ubiegłych latach jest kobiet, czarnych - brytyjski komik nigeryjskiego pochodzenia Stephen K Amos, a także mniejszości etnicznych - brytyjski przedsiębiorca i polityk, medialny multimilioner o azjatyckich korzeniach Lord Waheed Alli.

O układzie Pink List 2010 decydowali między innymi: Ben Summerskill - prezes Stonewall Group, największej w Europie brytyjskiej organizacji LGBT, Ben Bradshaw - brytyjski dziennikarz i polityk, jeden z pierwszych parlamentarzystów otwarcie deklarujących swój homoseksualizm, Clare Balding - dziennikarka, prezenterka sportowa BBC, John Amaechi - emerytowany koszykarz NBA, obecnie prezenter telewizyjny, pierwszy zawodnik NBA w historii, który dokonał coming outu.

Pink List 2010 - pierwsza dziesiątka

1.Gareth Thomas - rugbysta

Jego coming out w grudniu 2009 roku wywołał wiele dyskusji. Zob. Gareth Thomas - jestem gejem

1. Mary Portas - dziennikarka

Mary Portas - wyrocznia mody - to specjalistka od zakupów, od dekorowania wystaw i doradzania sieciom oraz domom handlowym, modowa guru lesbijek, gwiazda brytyjskiej telewizji – w BBC prowadzi własny program zakupowy „Mary Queen of Shops”. Ona naprawdę wie wszystko o zakupach. Związana od kilku lat z Melanie Rickey, komentatorką mody z brytyjskiego czasopisma "Grazia" - najważniejszego magazynu mody w UK. W czerwcu tego roku zalegalizowały swój związek.

3. Stephen Fry - prezenter, pisarz
4. Evan Davis - prezenter, dziennikarz
5. Carol Ann Duffy - poetka
6. Alan Carr - komik
7. Peter Tatchell - działacz LGBT
8. Michael Salter - doradca premiera ds. gejów i lesbijek
9. Sir Nicholas Hytner - reżyser teatralny
10. Sue Perkins - dziennikarka radiowa, pisarka

Zobacz cały artykuł w serwisie Queer Cafe:

Lista najbardziej wpływowych gejów i lesbijek

Licencja: Creative Commons