Chyba każdy z nas pamięta jak w młodości rodzice czytali nam książki, niektórzy z nas pamiętają nawet postacie z tych książek. Czy zatem warto rezygnować z czytania dzieciom przez sam fakt tego, że nie ma się dla nich tyle czasu?

Data dodania: 2010-07-30

Wyświetleń: 3101

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czytanie dzieciom rozwija ich wyobraźnię, dziecko słuchając opowieści zawartych w książce, wyobraża sobie postacie i wydarzenia a także słyszy słowa i ich układ czyli podświadomie uczy się tworzenia zdań. Jest to zatem bardzo dobry sposób na edukację naszego dziecka, odbywa się ona jakby przy okazji i dziecko prawie zawsze chętnie ją przyjmuje. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że od ilości książek przesłuchanych w pierwszych latach życia (i ich rodzaju), może zależeć przyszłość naszego dziecka, jego przyszły zawód i umiejętności przyswajania wiedzy oraz kontakty międzyludzkie.

Warto więc, odpowiednio dobierając literaturę - czytać dzieciom. Ale co zrobić kiedy nie ma na to czasu? Rozwiązanie jest trywialnie proste - należy zaopatrzyć się w audiobooki czyli profesjonalnie czytane książki (najczęściej przez aktorów), rozprowadzane w postaci nagrań dźwiękowych, często zaopatrzonych w dodatkowe efekty adekwatne do akcji książki.

Książki audio mają tą dużą zaletę, że nie zajmują czasu rodzicom, dziecko może nawet przez kilka godzin słuchać takich książek, powtarzając swoje ulubione fragmenty, co często jest kłopotliwe w przypadku czytania dziecku. Audiobooki mają tylko jedną wadę w stosunku do książek czytanych przez rodziców - dziecko nie słucha głosu rodzica, tylko aktora, co nie pomaga w polepszaniu relacji między dzieckiem a rodzicem. Nie warto zatem całkowicie rezygnować z czytania dziecku, myślę że poświęcenie 2 godzin tygodniowo na to nie powinno tak bardzo naruszyć budżetu naszego czasu. 

Wybierając książkę audio warto zastanowić się nad jej tematyką. Powinno się wybierać pozycje odpowiednie dla dzieci, interesujące na tyle aby dziecko nie nudziło się przy słuchaniu i co najważniejsze dla rodziców - dobrze by było gdyby dziecko mogło się czegoś przy okazji nauczyć.

Licencja: Creative Commons