Polskie śluby coraz częściej są podobne do tych jakie widzimy w amerykańskich filmach, tzn. panna młoda jest czasem prowadzona do ołtarza przez ojca. Orszak weselny jest z kilku druhen a nie jednej ubranych w jednakowe stroje. Jednak warto nie zapominać naszych tradycjach związanych ze ślubem.

Data dodania: 2010-07-13

Wyświetleń: 2613

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polskie śluby coraz częściej są podobne do tych jakie widzimy w amerykańskich filmach, tzn. panna młoda jest czasem prowadzona do ołtarza przez ojca. Orszak weselny jest z kilku druhen a nie jednej ubranych w jednakowe stroje. Jednak warto nie zapominać naszych tradycjach związanych ze ślubem.

Pan i Panna Młoda są błogosławieni w domu. Koledzy lub sąsiedzi robią czasem tzw bramy, aby przejechac należy wykupić to a kasa potem trafia do Państwa Młodych.
Pierwszy jedzie samochód z Panem Młodym do Panny Młodej.Wybranka wita Pana Młodego i mocuje mu przypinkę a Pan Młody daje jej bukiet kwiatów. Gra orkiestra, fotograf robi zdjęcia i następuje błogosławienstwo Państwa Młodych. Do błogosławienstwa młodych służy krzyż swiecznik, talerz z woda święconą. Błogosławią rodzice obojga młodych. Dają figurkę do ucałowania. Najczęściej stosowaną formułką jest: na nową drogę życia życzę Ci szczęśćia milość, zdrowia. Z mieszkania najczęściej wychodzi zespół, fotograf ślubny i goście, a na końcu Państwo Młodzi.

Jesli odległość od kościoła nie jest zbyt duża można przejśc sie piechotą. Do kościoła wchodzą najpierw goście i czekają na rozpoczęcie uroczystości. Ksiądz podchodzi do Młodych i wprowadza ich do kościoła. Czasem do ołtarza Panna młoda jest doprowadzana przez ojca. Warto przed ślubem nauczyć się na pamięć tekst przysięgi, ponieważ w kościele możemy być zestresowani i pomylić tekst. Obrączki symbol miłości gustownie prezentują się na poduszeczce ręcznie wykonanej głównie z kwiatów. wygląda t bardzo efektownie i zjawiskowo.

Przy wyjsciu z kościoła może być niespodzianka w postaci ryżu, kasy, kwiatków. Zamiast kwiatów często ludzie decydują się wspomóc oraganizacje dzien dziecka czy schronisko dla zwierząt.Kwiaty zwiędną po paru dniach a pomoc innym będzie cieszyć na długo.

PO uroczystości następuje składanie życzeń.Potem jadą do sali weselnej w której odbędzie się przyjęcie i zabawa.

Na miejscu wszystcy czekają na przybycie Panny Młodej. Przy wejsciu Młodzi są witani chlebem i solą. Potem podają dwa kieliszki z wodą i wódka. Następnie Pan młody przenosi Młodą przez próg. Goście dostają szampana i piją zdroweie Młodych spiewając sto lat. Potem jest pierwszy taniec w wykonaniu Państwa młodych.Wodzirej wita wszystkich gości i mŁodych i rozpoczyna impreze. Po pierwzym toaście młodzi rzucają kieliszki za iebie i rozbijaja na szczęście. Goście są zapraszani do stołów.
Goście zasiadają do stołów, albo dowolnie albo dostają bileciki które powinny być odpowiednio rozlokowane aby goście dobrze się bawiły.

Z kolei przy stole panstwa młodych siedzą świadkowie i najbliżsi znajomi Młodych. Na początek podawane są zazwyczaj gorące potrawy. Po pierwszym ciepłyjm posilku jest bal, tańce i zabawa. Wszyscy goście są zapraszani na sale i jest pierwszy taniec a potem rodzice zaczynaja. Tańce można przeplatać jakimis konkursami. Warto uzgodnic wczesniej jakie zabawy chcemy miec a jakich nie.

W czasie wesela nowożency powinny porozmawiac ze wszystkimi gośćmi. Najbliższych można obdarować prezentami, kawałkiem tortu, słodkościami itp.
O pólnocy odbywają sie oczepiny, młodzi odpinają sobie welon im musze,czy inny ozdobnik.

Młodzi rzucają za siebie swoje ozdoby a Kawalerowie i panny młodej tańczą w kołku i na sygnał łapią. Kto złapie ten pierwszy wyjdzie za mąż.
Po oczepinach na salę weelną wjeżdza tort weselny, bez niego życie we dwoje nei będzie słodkie i miłe. Młodzi dzielą go i karmią się nim nawzajem.

Do uwiecznienia tych wspaniałych, wzruszających chwil najlepiej zatrudnić odpoweidniego fotografa śubnego z Warszawy. Po latach będziecie mieli co wspominać, bo zdjęcia będą Wam o tym przypominać.

Licencja: Creative Commons