Coraz bardziej dbamy o środowisko naturalne. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie usprawnień w swojej działalności, dzięki którym produkcja będzie bardziej ekologiczna. Bardzo dobrze widać to na przykładzie substancji używanych do chłodzenia.

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 2365

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Standardowe rozwiązania, które wykorzystuje klimatyzacja, są oparte na chemicznych substancjach, które mają bardzo dobre właściwości dla tego typu zastosowań, ale jednocześnie są bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla środowiska. Jakakolwiek awaria systemu klimatyzowania i wydostanie się tych substancji do atmosfery powoduje duże szkody dla warstwy ozonowej i negatywnie wpływa na efekt cieplarniany. Ten sam problem pojawia się przy utylizacji starych i niedziałających już urządzeń. Proces ten wymaga bardzo dużej pracy włożonej w zabezpieczenie i zneutralizowanie tych substancji. Dlatego właśnie coraz więcej firm decyduje się na rozwiązania przyjazne środowisku, które nie sprawiają problemów ani podczas użytkowania, ani przy utylizacji.

Głównymi naturalnymi czynnikami chłodniczymi wykorzystywanymi obecnie w przemyśle są amoniak i dwutlenek węgla. Przez długi czas były one już wykorzystywane przez przemysł spożywczy w dużych układach chłodniczych przede wszystkim do przechowywania żywności. Ponieważ ta technologia jest bardzo bezpieczna i neutralna dla środowiska, teraz gdy tak bardzo dba się o ekologię postanowiono wykorzystać te rozwiązania także w innych gałęziach przemysłu i mniejszych układach chłodniczych. Oprócz tego, że czynniki te są przyjazne środowisku posiadają też inne zalety. Przede wszystkim posiadają świetne właściwości termodynamiczne i są bardzo opłacalne ekonomicznie. W Europie istnieje nawet organizacja, której celem jest promocja i zapewnianie informacji o naturalnych czynnikach chłodniczych. Nazywa się eurammon.

Jak widać klimatyzacja może jednocześnie zapewniać nam komfortową temperaturę i nie być szkodliwa dla środowiska. Po raz kolejny okazuje się też, że możemy znaleźć rozwiązania, które są jednocześnie przyjazne środowisku i przemysłowi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena