Jak to naprawdę jest z tymi przyszłymi emeryturami? O co chodzi z tymi całymi filarami? Pewnie nie raz zadawałeś(aś) sobie to pytanie. Zaraz wszystko stanie się jasne. Zachęcam do lektury.

Data dodania: 2010-06-30

Wyświetleń: 2182

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W tej chwili system emerytalny w Polsce po ostatnich reformach wygląda następująco: w nowym systemie składka emerytalna wynosi 19,52% podstawy wymiaru składki i jest to obowiązkowy dla wszystkich tzw. I filar. 7,3 % przekazane jest przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego lub w przypadku nie wybrania - wylosowanego OFE (Otwarty Fundusz Inwestycyjny).

Oszczędzanie w ten sposób (II filar) jest obowiązkowe dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. Podstawowa różnica między I a drugim II filarem jest taka, że składki przekazywane do OFE są inwestowane, a zgromadzone środki są dziedziczone.

W tym miejscu proponuję się na chwile zatrzymać. Niestety nie mam dla Ciebie dobrych informacji. Emerytura nie jest prostym tematem. Unikamy go ze względu na złe skojarzenia. Często traktujemy jak tabu. Powinniśmy jednak bardziej świadomie podejść do kwestii swoich dochodów na emeryturze już teraz. Im wcześniej tym lepiej. W momencie przejścia na emeryturę jesteśmy skonfrontowani ze zjawiskiem luki emerytalnej. Jest to różnica pomiędzy ostatnim wynagrodzeniem netto za pracę, a uzyskiwaną emeryturą. Luka emerytalna jest tym większa, im większe uzyskiwaliśmy dochody podczas naszej aktywności zawodowej.

Osoby zarabiające około 2000 złotych mogą spodziewać się emerytury z I i II filaru w wysokości nie przekraczającej 60% ostatniego wynagrodzenia, a osoby zarabiające kwoty powyżej 5000 złotych - 30% ostatniego wynagrodzenia. Temat emerytalny jest szczególnie trudny w przypadku przedsiębiorców, którzy bardzo często, obniżając koszty działalności gospodarczej, minimalizują składki na ubezpieczenia społeczne. W takiej sytuacji mogą się oni spodziewać emerytury z I i II filaru w wysokości drobnego ułamka zarobków. W takiej sytuacji, utrzymanie podobnego standardu życia na emeryturze do czasów aktywności zawodowej jest - bez inicjatywy prywatnej - niemożliwe*. W tym miejscu mogę przejść do tematu III czy dla niektórych także IV filaru.

Pod tym pojęciem rozumiemy zupełnie dobrowolne oszczędzanie/inwestowanie pieniędzy przez ludzi. Może to być inwestowanie na giełdzie (bezpośrednio kupujemy akcje lub pośrednio poprzez wpłacanie pieniędzy do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - nieraz będących w formie polisy ubezpieczeniowej, zob. pytanie dotyczące niepłacenia ""podatku Belki"), wpłacanie gotówki na lokatę bankową, kupowanie dzieł sztuki itd. Polecam Ci więc zastanowić się przez chwilę, czy aby odkładanie sobie już dzisiaj przykładowo po 200 zł. co miesiąc na cel związany z przyszłą emeryturą nie jest jedynym wyjściem - jeżeli kiedyś po zakończeniu aktywności zawodowej nie chcesz liczyć każdego grosza i po prostu chcesz godnie żyć. Czym wcześniej dojdziesz do takiego wniosku, a być może to ja wskażę Ci jak i gdzie oszczędzać - tym dłużej będziesz mógł gromadzić środki wpłacając sobie dzięki temu odpowiednio mniejsze pieniądze, które będą pracować na Twoją lepszą przyszłość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena