Drewno to surowiec otrzymywany ze ściętych drzew klasyfikowany w różnego rodzaju sortymenty (np. drewno iglaste, liściaste, okrągłe, łupane, krótkie, długie, itp..). Klasyfikacja ta ułatwia przeznaczanie drewna na odpowiednie potrzeby: drewno kwalifikowane jako opałowe nie może być drewnem budowlanym, drewno pochodzące z drzew owocowych niekoniecznie nadaje się w budownictwie, itp...
Na przestrzeni wieków drewno było podstawowym artykułem budowlanym (zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym), z powodu znacznego występowania. Obecnie w wielu krajach prowadzi się racjonalną gospodarkę drewnem, a poprzez zakładanie lasów odtwarza się poprzedni stan zalesienia. Stąd też handel drewnem jest często regulowany i poddawany limitom (jak np. w Polsce), czy też cłom (jak np. w Rosji, gdzie istnieją cła wywozowe).
Surowiec drzewny jest ceniony w budownictwie z racji swoich własności: łatwo poddaje się obróbce, nie przewodzi prądu i izoluje termicznie, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania (sezonowanie drewna, impregnacja). Drewno jest z powodzeniem stosowane jako element konstrukcyjny domów (ze względu na odpowiednie gatunki drzew najczęściej stosowany w Skandynawii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych) jak i materiał wykończeniowy. Popularne w Polsce drzwi z drewna, okna drewniane, schody, parapety czy balustrady są często wybierane przez klientów nie tylko ze względu na ich ekologiczność, ale również z powodu atrakcyjności wizualnej i ciepła, które tworzą.
A zatem w budownictwie wyroby z drewna wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, a stosowane przede wszystkim w wykończeniówce pozwalają nam każdego dnia doceniać walory drzewa.