Budujesz dom, wybierasz podłogi, tapety, okna. Jeśli masz piętro, powinieneś też zastanowić się nad schodami. Wbrew pozorom, ich wybór nie jest taki prosty.

Data dodania: 2010-06-07

Wyświetleń: 2499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do wyboru masz różne rodzaje schodów. Załóżmy jednak, że decydujesz się na schody drewniane. Twój wybór może wynikać z różnych przyczyn. Po pierwsze, możesz skusić się tym, że można je montować na każdym etapie budowy domu. To daje Ci sporo możliwości, na przykład dopasowania schodów do koloru i stylu posadzki. Po drugie, lekka konstrukcja nie będzie obciążać stropu i podłogi, co więcej - i tu dochodzimy do potrzecie - schody drewniane mogą być ażurowe - wyglądać lekko, zabierać mniej przestrzeni i przepuszczać więcej światła. No i po czwarte - jeśli zebrać wszystkie poprzednie argumenty, okaże się, że w przypadku takich schodów możliwości wyboru aranżacji jest dużo więcej.

Co nie znaczy, że schody drewniane nie mają wad. Przede wszystkim, ze względu na materiał, z którego są wykonywane, ich trwałość jest niższa. Dodatkowo drewno musi być zabezpieczone lakierem lub olejem. Czynności te należy powtarzać regularnie. No i stawia się je od razu, a więc trzeba w jednej chwili zapłacić za całość.

Jakie schody drewniane możesz wybrać? Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Możesz zdecydować się na jednobiegowe proste. W tym wypadku na piętro wchodzi się jednym ciągiem, bez zakrętów. Trzeba jednak pamiętać, że takie schody sprawdzają się tam, gdzie stopni jest mniej niż 17, a wysokość piętra nie przekracza trzech metrów. Jeśli jest wyżej, możesz wybrać schody drewniane dwubiegowe. To standardowy rodzaj schodów - z półpiętrem i zmianą kierunku w połowie. Wada - potrzeba na nie sporo miejsca.

Jeśli go nie ma, możesz wybrać schody zabiegowe. Te z kolei zmieniają kierunek w ten sposób, że część stopni ma różną szerokość. Szerokość stopni od zewnątrz jest większa, od wewnątrz zaś mniejsza. Na podobnej zasadzie skonstruowane są schody spiralne, z tym, że w ich przypadku stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Zawijają się dookoła słupa stojącego w środku. W obu ostatnich przypadkach należy uważać na dzieci - tego rodzaju schody drewniane są dla nich niebezpieczne.

Schody drewniane można dopasowywać do projektu domu. Być może żaden z powyższych pomysłów nie przypadnie ci do gustu. Wówczas możesz spróbować wymyślić coś samodzielnie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena