Osocze bogatopłytkowe uzyskane z krwi pacjenta, zawiera aktywowane trombocyty i czynniki wzrostu, które pobudzają tkanki organizmu do regeneracji. Jego właściwości wykorzystywane są m.in. w ortopedii, chirurgii plastycznej, ogólnej i naczyniowej oraz w medycynie estetycznej.

Data dodania: 2010-05-24

Wyświetleń: 4571

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Regeneris (w innych krajach Regen) jest zestawem szwajcarskiej firmy RegenLab umożliwiającym uzyskanie osocza bogatopłytkowego (PRP)  z krwi pacjenta. Osocze bogatopłytkowe, uzyskane przy użyciu zestawu Regeneris, zawiera w dużym stężeniu aktywowane trombocyty i czynniki wzrostu, które pobudzają skórę do regeneracji, dzięki czemu odzyskuje ona "zdrowszy" wygląd a zmarszczki ulegają spłyceniu. W efekcie staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Ponadto osocze bogatopłytkowe znajduje zastosowanie w : ortopedii (przyspiesza gojenie się uszkodzonych struktur ściegnisto-kostnych np. po naderwanich, zwichnięciach, złamaniach i zabiegach), leczeniu niektórych typów łysienia, leczeniu trudno gojących się ran i owrzodzeń, leczeniu celulitu i poprawie wyglądu blizn.
 
Uzyskane przy użyciu zestawu Regeneris osocze bogatopłytkowe jest  biokompatybilne a rewitalizacja skóry następuje w wyniku autologicznej odnowy komórkowej (ACR – Autologous Cellular Regeneration), czyli komórek organizmu (m. in. skóry) dzięki działaniu własnych czynników wzrostu i komórek macierzystych.

Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym :
1) pobudzają procesy regeneracji tkanek
2) wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
3) aktywują mezenchymalne komórki macierzyste
4) pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu

Zabieg z użyciem zestawu Regeneris jest przeprowadzany w gabinecie zabiegowym (który powinien mieć atest SANEPID-u na wykonywanie zabiegów z przerwaniem ciągłości tkanek). W pierwszej fazie lekarz pobiera niewielką ilość  krwi do specjalnej probówki z jałowym żelem (separatorem), którą następnie poddaje się wirowaniu w wirówce medycznej. W ciągu 5 minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówki, tuż przed wykonaniem zabiegu, dodaje się specjalny odczynnik, który aktywuje trombocyty (następuje uwolnienie czynników wzrostu). W ten sposób uzyskuje się preparat w skład którego wchodzi osocze bogatopłytkowe.


Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej (Regeneris) podaje się w postaci iniekcji:

1) z zastosowaniem klasycznej techniki mezoterapii (zalecana technika na tzw. depozyt) - zestaw MESO

2) liniowo, wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry - zestaw VOLUMA

Ze względu na przerwanie ciągłości skóry podczas zabiegu oraz podawanie preparatu osocza (materiał krwiopochodny), gabinet w którym wykonywany jest zabieg musi posiadać rejestrację SANEPID-u jako gabinet zabiegowy. Bardzo ważne jest również umycie oraz dokładna dezynfekcja fotela zabiegowego po każdym pacjencie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena