Masz ochotę się trochę poruszać, wybiegać, rozgrzać zastane mięśnie? Szukasz czegoś niekonwencjonalnego, podnoszącego adrenalinę we krwi? Lubisz działać w grupie, ale nie kręcą Cię ‘klasyczne' sporty drużynowe? Masz bystry wzrok i refleks? Myślałeś nad paintballem, ale nie interesuje Cię skradanie się po lesie czy innych chaszczach?

Data dodania: 2010-05-11

Wyświetleń: 2080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś twierdząco powinieneś pomyśleć o speedballu.

Speedball jest sportową odmianą paintballa, w przeciwieństwie do jego leśnej, militarnej wersji - woodsbala, speedbal bardziej przypomina bardziej przypomina zawody sportowe niż pseudomilitarną potyczkę. Rozgrywka odbywa się na specjalnie przygotowanym boisku, na którym są porozstawiane dmuchane przeszkody tak zwane balony. Zawodnicy dzielą się na mało liczne drużyny zazwyczaj 3-10 osób, dwie drużyny stają na przeciwnych końcach boiskach i na dany sygnał rozpoczyna się gra, której celem jest wyeliminowanie zawodników przeciwnej drużyny w jak najkrótszym czasie. Poprzez wyeliminowanie rozumie się trafienie gracza lub jego markera kulką z farbą tak, aby ta rozbiła się na nim. Zawodnicy danej drużyny są ubrani w jednakowe, stroje o jaskrawych kolorach, ułatwia to rozpoznanie swoich zawodników na polu gry. Gra toczy się bardzo dynamicznie, zawodnicy często zmieniają swoje pozycję by zmylić przeciwników. Zdecydowana większość graczy korzysta z elekto-pneutamtycznych markerów cechujących się dużą szybkostrzelnością, przez co dosłownie zasypują przeciwników gradem kul, a ci z kolei nie zostają im dłużni. Wszystko to sprawia, że speedball ciężko porównać do czegokolwiek innego nawet do gry, z której się wywodzi - paintballa.

Bezpieczeństwo - wbrew temu co mogłoby się wydawać speedball jest bardzo bezpieczną grą, pod warunkiem, że zastosuje się wszystkie reguły bezpieczeństwa! Zwrócmy uwagę na to jak niebezpieczne byłby takie sporty jak hokej, piłka ręczna czy football amerykański gdyby ich gracze nie stosowaliby się do ogólno przyjętych reguł bezpieczeństwa. Tak samo jest z speedballem, gdy będziemy stosować się do zaleceń bezpieczeństwa ryzyko, że coś złego może się nam przydarzyć niemal do zera. Aby gra przebiegała bezpiecznie oraz ‘zgodnie z sztuką' należy właściwie przygotować pole rozgrywki oraz wyposażenie graczy. O ile o pole zazwyczaj dbają organizatorzy o tyle o swoje wyposażenie powinniśmy zadbać sami. Dobrze przygotowane pole powinno być ogrodzone siatką zabezpieczającą, która zatrzyma wyszczeliwane kulki na terenie pola tak aby widzowie mogli bezpiecznie śledzić grę, podłoże boiska powinno być równe, najlepiej trawiaste, a porozstawiane przeszkody nie powinny stanowić zagrożenia dla graczy, najlepiej gdy są to tzw balony. Tak przygotowane pole zminimalizuję ryzyko zwichnięcia kostki, uderzenia się o coś czy też uszkodzenia ubioru czy sprzętu. Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest konieczność takiego ustawienia markerów, aby prędkość wylotowa kulki była mniejsza niż 300fps, gwarantuje to że wystrzelona kulka nie zrobi nikomu krzywdy. Na każdym polu powinno znajdować się urządzenie do kontrolowanie prędkości wylotowej kuli - tzw. chronometr, a organizator gry powinien kontrolować graczy czy ich markery spełniają wymogi bezpieczeństwa. Powyższe zasady powinny być przestrzegane na każdym polu do gry a za ich przestrzeganie odpowiada organizator. Ze swojej strony powinniśmy zadbać o właściwy strój i maskę paintballową, dzięki którym ewentualne trafienia będą niemal nieodczuwalne.

Wiemy już jak grać, na co zwrócić uwagę, aby nasza zabawa była bezpieczna pozostaje pytanie gdzie grać? W Polsce jest wiele ośrodków, które organizują gry paintballowe, sytuacja z speedballem wygląda trochę gorzej, gdyż właściwe przygotowanie pola do gry w speedball wymaga znacznych nakładów pieniężnych (zakup balonów, instalacja ogrodzenia itp...) Niemniej jednak istnieje kilka pól specjalizujących się w speedbalu np.: Silesiapaintball w Gliwicach czy pole przy stadionie ŁKS Łagiewniki w Bytomiu. Są to pola profesjonalnie przygotowane do speedballa i spełniają one wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Gdy zaczniemy już grać na bardziej zaawansowanym poziomie możemy pokusić się o przystąpienie do jednej z drużyn zawodowych lub pokusić się o założenie własnej. Drużyny rozgrywają miedzy sobą mecze w ramach ligi, w Polsce są obecnie 3 ligi speedballa: PLP - Polska Liga Paintballowa, PLP5 - Polska Liga Paintballa 5-osobowa, PLP3 - Polska Liga Paintballa 3-osobowa. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak stanąć w ramię w ramię z przyjaciółmi w oczekiwaniu na gwizdek oznaczający początek kolejnego meczu...

Licencja: Creative Commons
0 Ocena