Zakup butów dla naszych pociech tylko pozornie jest sprawą prostą. W dobie powszechnej nadprodukcji placówki handlowe mogą zaspokojić najbardziej nawet wyszukany gust, dopasowując asortyment do zawartości niemalże każdego portfela. Warto jednak chwilę poświęcić na to by kupić dziecku buciki, które nie zrobią mu krzywdy...

Data dodania: 2010-04-28

Wyświetleń: 1992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To jakie obuwie nosi twoje dziecko ma ogromne znacznie dla jego prawidłowego rozwoju. Stopy naszych dzieci najintensywniej rozwijają się podczas pierwszych miesięcy i lat życia. Paradoksalnie wtedy, gdy komunikacja z naszą pociechą jest najtrudniejsza musimy najbardziej się postarać, aby dobrać odpowiednie obuwie.
Buty dla dzieci muszą być wygodne, nie za duże i nie za małe, dopasowane tak, aby stopy posiadały wystarczającą swobodę ruchów oraz aby wolna przestrzeń wewnątrz buta zapewniała wystarczająca cyrkulację powietrza.
Obuwie powinno być wykonane z takich materiałów, które będą chronić stopę przed wpływem środowiska zewnętrznego, jednocześnie zapewniając małej stopie komfort termiczny.

Dobre czyli jakie?
W zależności od wieku dziecko potrzebuje różnego obuwia. Dobry but co innego oznacza dla malca stawiającego pierwsze kroki, a co innego dla przedszkolaka.
Dla niechodzącego jeszcze dziecka wystarczą buty, które ochronią je przed chłodem.
Pierwsze trzewiki do chodzenia po dworze, powinny mieć sztywny zapiętek, który stabilizuje piętę dziecka oraz sprężystą podeszwę łatwo zginającą się w okolicach palców.
Nie ma różnicy, czy buty będą sznurowane, czy zapinane na rzepy - warunek jest tylko jeden - MUSZĄ pewnie trzymać stopę. Ich konstrukcja musi to umożliwiać, a my jesteśmy odpowiedzialni za ich prawidłowe zapięcie, czy zasznurowanie.

Najlepszym materiałem jest skóra. Nie kupujmy obuwia z tworzyw sztucznych - stopy się w nich pocą, dziecko odczuwa dyskomfort.

But dla małego dziecka musi mieć:
· Sztywny zapiętek, który utrzymuje stopę w prawidłowej pozycji.
· Miękką, anatomiczną wkładkę, dzięki niej stopa dobrze się układa.
· Elastyczną podeszwę. Koniecznie z antypoślizgowym spodem. Łagodzi ona wstrząsy oraz nierówności podłoża, zapobiega poślizgom.
· Szeroki nosek niezbędny, aby dziecko swobodnie poruszało palcami.

Przed zakupem obuwia dla dziecka powinniśmy dokładnie sprawdzić czy:
· dobraliśmy odpowiedni rozmiar
· nie będzie uciskał, ocierał stopy dziecka
· buty są wykonane z naturalnych skór i przewiewnych tkanin.
· w przypadku butów zimowych, lub jesiennych, czy nie są za cięzkie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena