„Wsi spokojna, wsi wesoła...”  tak pisał nasz wieszcz Jan Kochanowski. Najpiękniejszą Polską wieś można oglądać teraz - wiosną właśnie kiedy sady kwitną a łąki się zielenią

Data dodania: 2010-04-23

Wyświetleń: 2131

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wieś Polska różna jakże zależnie od regionu. A czy był ktoś na Roztoczu? Ten piękny zakątek Lubelszczyzny jest niezmiennie, co roku odwiedzany przez turystów lubiących piękno tutejszych okolic, wzgórz niemal podobnych do tych bieszczadzkich. Znane wszystkim turystom okolice Zwierzyńca, te wioseczki ze starymi chałupami, krytymi strzechą, mieszkańcami uśmiechniętymi i otwartymi na rozmowę i pomoc ludziom niekiedy obcym. Tu właśnie czuje się, co znaczy słowo sielska. Zwierzyniec jest oczywiście można powiedzieć stolicą Roztocza.

Ale czy ktoś słyszał o Radecznicy? Na pewno nie. To już Zachodnie Roztocze, niestety zapomniane przez turystów. A to miejscowość znana z licznych objawień i uzdrowień proszących o łaski św. Antoniego. Tu objawił się św. Antoni prostemu chłopu Szymonowi Tkaczowi i kazał zbudować kościół na radecznickiej górze, cóż prosty chłop nierozgarnięty, ale zdobywszy niezmierne moce tak zorganizował miejscową ludność, że kościół powstał. Słowo rad – znaczy radosny i taka jest Radecznica. Sanktuarium św. Antoniego położone na górze, nie opodal wypływa z pod tej góry źródło uzdrawiającej wody, dalej płynie rzeka Gorajec przepływająca przez środek całej doliny zwanej "Sielską Doliną". Jest tu również sztuczne jezioro w Podlesiu powstałe prawdopodobnie z uderzenia meteorytu. Tak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Liczne skanseny wsi i pszczelarstwa pokazują jak dalece posunęła się cywilizacja nawet na wsi. Okoliczne lasy pełne grzybów, świeże powietrze nieskażone przemysłem, życzliwi ludzie to zalety tutejszych okolic. Turyści przyjeżdżajcie!

Licencja: Creative Commons