Cabernet Sauvignon to bez wątpienia światowy przywódca czerwonych szczepów winorośli. Karierę pod każdą niemal szerokością geograficzną zawdzięcza łatwości, z jaką przyjmuje się w różnych warunkach klimatycznych. Nie przepada wprawdzie za chłodem, ale jest stosunkowo odporny na choroby, a uprawiany w różnych częściach globu zachowuje swój niepowtarzalny smak i aromat. Woń czarnej porzeczki, papryki i zielonego pieprzu wyczujemy zarówno w trunkach francuskich, jaki i kalifornijskich czy chilijskich.
Rekordzistą w produkcji win Cabernet Sauvignon jest Francja, skąd zresztą pochodzi ta odmiana winorośli. I pomyśleć, że szczep ten to powstała przypadkowo krzyżówka Cabernet Franc i Sauvignon Blanc. Dawniej krzewy winorośli różnych odmian uprawiano obok siebie, a szczepy krzyżowały się spontanicznie. Tak prawdopodobnie było i w tym przypadku. Szczep ten jest przy tym dość młody - ma niecałe 600 lat, a jego uprawę na większą skalę rozpoczęto w regionie Bordeaux dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Do Nowego Świata trafił 100 lat później, z roku na rok stając się coraz bardziej popularny w Kalifornii, Australii i Chile.
Chile to zresztą prawdziwy raj dla Cabernet Sauvignon, który zajmuje tu aż jedną czwartą wszystkich upraw winorośli. To właśnie stąd pochodzą jedne z najlepszych win odmianowych, produkowanych z tego szczepu. Uprawom winorośli wyjątkowo sprzyja klimat Aconcagua - otwartej, szerokiej doliny w głębi lądu, którą łagodzą chłodne wiatry wiejące od strony Andów na wschodzie w kierunku oceanu na zachodzie. Właśnie tutaj powstaje Porta Cabernet Sauvignon Reserve, wino o przejrzystej, rubinowej barwie, aromacie czerwonych owoców ze szczyptą mięty i przypraw, dobrze zbudowane, z wyczuwalnymi, dojrzałymi taninami.
Wyraźna obecność tanin to zresztą cecha charakterystyczna win Cabernet Sauvignon. Owoce winorośli są stosunkowo małe i zawierają dużo pestek, a to właśnie one nadają trunkom mocny, taniczny posmak. Za sprawą tanin najlepsze wina z tego szczepu mogą przetrwać nawet 100 lat! Starzejąc się, rozwijają bukiet, czasami nabierając aromatu piżma, tytoniu i cedru. Oczywiście tak długie leżakowanie nie jest na porządku dziennym - zwykle trwa od kilku do dziesięciu lat.
Szczep ten tworzy doskonałe kompozycje w połączeniu z innymi odmianami winorośli - merlot, shiraz, sangiovese, czy malbec. Każde z tych win to nowa jakość, zachowująca jednak to, co najbardziej charakterystyczne dla Cabernet Sauvignon: siłę, bogactwo i doskonałą strukturę.
Wina Cabernet Sauvignon świetnie dojrzewają w dębowych beczkach, które charakterystycznemu aromatowi czarnej porzeczki dodają miękkich i ciepłych nut toffi, czego przykładem jest Porta Cabernet Sauvignon. Ten wspaniały, wytrawny trunek idealnie się komponuje z twardymi serami, potrawami z dziczyzny czy wołowiną w sosie.
Chilijskie trunki ze szczepu Cabernet Sauvignon, jak Porta Cabernet Sauvignon Reserve i Porta Cabernet Sauvignon, są także wyjątkowe pod innym względem. Badania naukowe wykazały, że dzięki tutejszemu klimatowi zawierają wyjątkowo dużo flawonoidów, mających zbawienny wpływ na układ krwionośny. Pite z umiarem, kieliszek-dwa dziennie, zmniejszają więc ryzyko chorób serca. Nie pozostaje więc nic innego, jak połączyć przyjemne ze zdrowym.
Sto lat!