Mamy wówczas nieporównywalnie większe możliwości rozwoju niż pracownik na etacie, uzależniony od kaprysów pracodawcy. Gdy jesteśmy „na swoim” ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Możemy kierować swoim rozwojem zawodowym, decydować o tym ile i kiedy chcemy pracować, sami wybieramy projekty do realizacji.
Jednak wszystkie te atuty mają swoją cenę w postaci konieczności rozliczenia się z prowadzonej działalności przed Urzędem Skarbowym. Najmniej kłopotu pod tym względem sprawia karta podatkowa. Podatek uzależniony jest wówczas od rodzaju działalności, wielkości miejscowości oraz ilości zatrudnionych osób i nie są wymagane dodatkowe ewidencje księgowe. Niestety nie wszyscy mogą z tej możliwości skorzystać.
Trochę więcej pracy będziemy mieli w przypadku rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Musimy wówczas prowadzić ewidencję sprzedaży, z podziałem na stawki podatkowe. Gdy wybierzemy prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, konieczna będzie rejestracja zarówno przychodów, jak i zakupów oraz wiedza, które wydatki można uznać za podatkowe koszty uzyskania przychodu. Najbardziej skomplikowaną formą jest tak zwana pełna księgowość, czyli księgi handlowe, wymagające zaawansowanej wiedzy z dziedziny rachunkowości i podatków.
Na szczęście nie trzeba kończyć kursu księgowości, aby móc zarabiać na swojej pasji. Jest wiele osób, dla których właśnie rachunkowość i znajomość przepisów podatkowych jest tym, co lubią najbardziej. Osoby takie oferują usługi księgowe i za odpowiednie wynagrodzenie, z przyjemnością wyręczą nas w prowadzeniu rejestrów, ewidencji i wypełnianiu deklaracji. Wystarczy, że udzielimy im stosownych pełnomocnictw, a będą nas nawet reprezentować przed Urzędem Skarbowym, np. podczas kontroli. Nie musimy się też martwić o zmiany w przepisach podatkowych. O wszystko zadba biuro rachunkowe, a my będziemy mogli się zająć tym, co sprawia nam przyjemność.