Wiosenna, ładna pogoda sprzyja aktywności fizycznej. Większość z nas ma w tym czasie więcej energii i częściej postanawia rozpocząć przygodę ze sportem.

Data dodania: 2010-03-30

Wyświetleń: 2174

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Promienie słoneczne podnoszą poziom endorfin w naszym organizmie, dzięki czujemy się bardziej energicznie. Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej sprzyja nie tylko poprawie naszego zdrowia fizycznego, ale także pozwala na większą wydajność umysłową. Warto myśleć o tym cały rok, ale wiosna jest najlepszym okresem aby zainteresować się tym, w jaki sposób moglibyśmy zwiększyć naszą aktywność fizyczną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy od razu może uprawiać ekstremalne, wymagające sporego wysiłku sporty.

Na początek najlepiej zacząć od spacerów. Są one korzystne dla osób w każdym wieku i stanowią najbardziej naturalny ruch dla ciała. Dzięki nim organizm lepiej się dotlenia, mięśnie rozluźniają się. Ostatnio bardzo modne jest chodzenie z kijkami do nordic walking. Takie dodatkowe wspomaganie pozwala na bardziej efektywne spędzanie czasu, bowiem angażuje większą ilość mięśni niż w przypadku zwykłego spaceru. Nordic walking jest także świetnym sposobem dla osób, które myślą o odchudzaniu bowiem przez godzinę można pozbyć się nawet 400 kalorii. Jest bezpieczny dla osób starszych ponieważ nie obciąża stawów. Dobrze jest, gdy możemy korzystać, że specjalnych  ścieżek przeznaczonych do spacerów, jednak nie jest to wymóg konieczny bowiem spacerować można prawie wszędzie – potrzeba tylko trochę zapału. Wraz z nastaniem ciepłych dni w większości miast organizowane są zajęcia dla kobiet na świeżym powietrzu np. joga, aerobik, pilates. Dzięki takim ćwiczeniom możliwe jest znaczne usprawnienie swojej kondycji fizycznej i psychicznej - a przy okazji kontakt z naturą.
Są jednak osoby, które ze względu na założenie rodziny znacznie zmniejszają swoją aktywność fizyczną. Wydawać by się mogło, że mając małe dzieci trudno jest zaangażować się w jakiś sport. Otóż nic bardziej mylnego. Z małymi dziećmi można rewelacyjnie bawić na basenie a także, dzięki specjalnym nosidełkom wybrać się na nawet kilkugodzinny, intensywny spacer. Jeżeli posiadamy w piwnicy czy garażu zakurzony, stojący bezużytecznie rower – także warto go wykorzystać. Nie ma lepszego czasu na jazdę na rowerze niż wiosna. Jest już dostatecznie ciepło aby móc zaangażować się w ten typ aktywności, dodatkowo nie jest zbyt gorąco, aby jazda była za bardzo męcząca. Dodatkowo na taką wyprawę można zabrać całą rodzinę. W przypadku gdy dzieci są jeszcze za małe aby samodzielnie jeździć na rowerku, można zamontować do własnego roweru specjalne siodełko, w których maluch będzie bezpieczny. Warto jak najszybciej przyzwyczajać dziecko do takiej aktywności fizycznej. Gdy maluch osiągnie odpowiedni wiek, który pozwala na samodzielne korzystanie z rowerka, warto zainwestować w dobry sprzęt. Obecnie jest wiele sklepów rowerowych, gdzie dostępne są zarówno rowery dla dorosłych jak i rowery dziecięce. Warto wybrać taki rower, który będzie najlepiej dostosowany do wieku i potrzeb dziecka. Należy pamiętać, że rower nie może być za duży ani za mały, bowiem będzie to w dużym stopniu wpływać na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wycieczki rowerowe doskonale poprawiają ogólną wydolność fizyczną organizmu i pozwalają na przeżycie wielu ciekawych przygód i zobaczenie wielu interesujących miejsc.
Młodzi ludzie, których zdrowie i energia życiowa pozwala na bardziej intensywną aktywność fizyczną, często wybierają zajęcia, które wymagają większego wysiłku. Jak np. bieganie czy wspinaczka skałkowa. Ta ostatnia zdobywa coraz większą popularność. Pozwala nie tylko znacznie poprawić sprawność organizmu, ale także zapewnia sporą dozę adrenaliny. Jest to wbrew pozorom bezpieczny sport, jeżeli korzystamy ze wskazówek profesjonalnego trenera i stosujemy się do zasad bezpieczeństwa.
Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu niewątpliwie poprawia nasze zdrowie fizyczne a intensywny kontakt z naturą pozwala na relaks i odprężenie całego organizmu. Warto więc wybrać coś dla siebie, żeby po prostu – poczuć się lepiej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena