Miód pszczeli wielokwiatowy jest bardzo smacznym pszczelim produktem. Jest to najczęściej spotykana odmiana miodu i cechuje go różnorodność składników oraz smaków. 

Data dodania: 2010-03-29

Wyświetleń: 1983

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Miód nektarowy z nektaru kwiatów wiosennych jest jasny i słodki. Natomiast miód wielokwiatowy z nektaru roślin jesiennych-ma ciemniejszą barwę i bardziej gorzki smak. Niewątpliwie miód jest jednym z najbardziej naturalnych kosmetyków, przypraw i suplementów leczniczych. Częste jego spożywanie zapobiega problemom z sercem, żołądkiem, jelitami. Oczywiście nie można tu nie wspomnieć o działaniu bakteriobójczym miodu. Znacznie korzystniej jest spożyć łyżeczkę miodu na śniadanie niż łykać chemicznie utworzone suplementy. Podobnie sprawa wygląda z ciepłymi napojami. Kawę, herbatę czy mleko- posłódźmy naturalnym miodem.

 Biały cukier to puste kalorie szkodzące zdrowiu. Natomiast miód a w szczególności miód wielokwiatowy w doskonały sposób może zastąpić ten niezdrowy składnik. Aktywność miodu cechującego się różnorodnością w dziedzinie antyseptycznej jest dość mała, jednak nie oznacza to, iż nie posiada jej wcale. Produkt ten jest niskokaloryczny, dlatego też jest świetnym uzupełnieniem diety a w dodatku słodkim.Tak, więc nie musimy rezygnować ze słodyczy w trakcie terapii odchudzającej, oczywiście pod warunkiem, iż słodycze te oparte są na bazie miodu.Miód pszczeli ze względu na dużą zawartość cukrów prostych jest łatwo przyswajalny przez organizm. Zawiera odpowiednią dla człowieka ilość pierwiastków i enzymów korzystnie wpływających na przemianę materii i zwiększenie odporności.

Posiada znakomite właściwości hamujące rozwój bakterii, co sprawia, iż jest to naturalny antybiotyk. Miód wielokwiatowy Hamuje bądź niszczy rozwój bakterii, grzybów, wirusów, pierwotniaków, paciorkowców. Pamiętajmy, iż dobroczynne działanie ówże pszczelego produktu, wzrasta dwustukrotnie, jeśli zostanie rozpuszczony w płynie. Mód wielokwiatowy jest bardzo często spotykany jak naturalny składnik lekarstw. Najczęściej go odnajdziemy w tabletkach na anemię oraz na alergię. Dodatkowym jego atutem jest to, iż zapobiega próchnicy zębów. Nie jest również tajemnicą –upiększające działanie miodu. Niejednokrotnie stosujemy go na usta, jako środek wygładzający i zapobiegający spierzchnięciom. Jednak miód to także element odżywczy dla naszej skóry i często możemy spotkać w drogerii, kosmetyki wykonane na jego podstawie.

Miód wielokwiatowy jest łagodny w smaku, z tego też względu możemy podawać go już małym dzieciom, aby były zdrowe i prawidłowo się rozwijały. Niestety w dzisiejszych czasach, ludzie nie doceniają cudownych właściwości miodu i rzadko z niego korzystają. Oczywiście jest on stosowany, jako dodatek do gotowych już specyfików kupowanych w sklepach, jednak nic nie jest w stanie zastąpić naturalnego miodu a już przede wszystkim świeżego-prosto z pasieki. Na rynku jest dostępne wiele odmian miodu i to tylko od nas zależy, który kupimy i który bardziej nam smakuje.

Zdecydowanie kupno słoiczka tego naturalnego pszczelego produktu jest bardziej korzystną inwestycją niż kupno kosmetyku czy suplementu wykonanego na jego podstawie. Pamiętajmy o dobroczynnym działaniu w wielu zakresach życia tego produktu. Miód wielokwiatowy jest tego najlepszym przykładem. Obecnie świat promuje modę na produkty tak zwane Eko. Pszczeli wyrób jest tu promotorem w dziedzinie naturalnych, zdrowych i przyjaznych otoczeniu suplementów. Doceniajmy dzieło natury. Wszakże nic nam tego nie zastąpi. Miód a w szczególności naturalny miód wielokwiatowy jest właśnie takim dziełem i tylko od nas zależy czy go docenimy i spożytkujemy jego walory.

Licencja: Creative Commons