Gwiazdki słynnego Czerwonego Przewodnika Michelin na rok 2010 dla najlepszych restauracji zostały przyznane! Przewodnik rekomenduje 1.715 restauracji w 44 miastach w 20 krajach Europy, w tym 341 nagrodzonych gwiazdkami. Rekomendacje Michelin otrzymały w tym roku, 32 polskie restauracje - 15 z Warszawy i 17 z Krakowa...

Data dodania: 2010-03-28

Wyświetleń: 3450

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

16 marca zaprezentowane zostało w Paryżu 29-te wydanie przewodnika Michelin Main Cities of Europe 2010.  Gwiazdki Michelin na rok 2010 zostały rozdane! Angielskojęzyczne wydanie Czerwonego Przewodnika ukaże się w Polsce w połowie maja.
Przewodnik Michelin - to słynna „Czerwona Biblia" dla smakoszy i turystów, którzy co roku o tej samej porze wyczekują na werdykt anonimowych „inspektorów smaku", wskazujących miejsca ważne dla  prawdziwych entuzjastów dobrej kuchni.

W tym roku Przewodnik rekomenduje 1.715 restauracji w 44 miastach w 20 krajach Europy. To wielki zaszczyt dla każdej restauracji, która dostała się na karty Czerwonego Przewodnika. Wiadomo bowiem, że wyróżnienia rozdawane są bardzo oszczędnie. Spośród wszystkich rekomendowanych restauracji w Europie, tylko 341 nagrodzonych zostało gwiazdkami, a wśród nich jedynie 15 europejskich restauracji otrzymało najwyższe wyróżnienie - trzy gwiazdki Michelin. W przewodniku od kilku lat rekomendowane są również polskie restauracje. Niestety, jak dotąd żadna polska restauracja nie została nagrodzona gwiazdką Michelin, ale podkreślić trzeba, że już sam fakt umieszczenia restauracji na liście rekomendacji Michelin jest ogromnym zaszczytem i nobilitacją.

W 2010 roku rekomendacje Michelin otrzymały 32 polskie restauracje - 15 z Warszawy i 17 z Krakowa. Spośród warszawskich restauracji jedyna zmiana w stosunku do ubiegłego roku , to wykreślenie z listy restauracji Biblioteka, która przestała prowadzić działalność. Pozostałe restauracje utrzymały swoje pozycje wypracowane w poprzednich latach. W Krakowie zmiany są dużo większe - wypadły z listy cztery restauracje wysoko notowane w ubiegłych latach -  Wierzynek (w 2009 - 4 sztućce), Cul-de-Sac (2 sztućce), Leonardo (2 sztućce w 2009 roku) oraz restauracja Tesoro del Mar (1 komplet sztućców, zamknęła działalność w  2009 r). Jest  za to pięć nowych nominacji - Trzy Rybki, Jarema,  Pod Baranem,  Kawaleria,  La Campana.

Licencja: Creative Commons