Jeśli posiadasz klimatyzator w domu (ścienny, panelowy lub centralny system klimatyzacji) możesz oszczedzić pokaźną sume pieniędzy, jeśli zastosujesz kilka podstawowych porad. W miesiącach wiosenno-letnich powinieneś uważać na zużycie prądu w swoim domu i pamiętać, że klimatyzatory domowe pożerają ogromne ilości energii.

Data dodania: 2010-03-28

Wyświetleń: 3888

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupując klimatyzator nie zawsze wybór największego z nich będzie dobrą decyzją. Powinieneś dostosowac wielość klimatyzatora do powierzchni pomieszczenia (pomieszczeń) w których będzie używany. Wielkośc klimatyzatora wpływa nie tylko na temperaturę w pomieszczeniu, ale w dużej mierze na koszty jego użytkowania. Im większy klimatyzator, tym wieksze zużycie prądu.

Pomyśl na odpowiednim umieszczeniem urządzenia. Nigdy nie umieszczaj zewnętrznej części klimatyzatora po stronie południowej lub wschodniej. Promienie słoneczne padające na klimatyzator ogrzewają go, powodując duże zużycie energii. Jeśli zawiesisz klimatyzator na północnej ścianie budynku (lub w oknie skierowanym na północ), możesz liczyć na niższe rachunki za energię elektryczną.

Sprawdź wydajność elektryczną użądzenia przed jego zakupem. Każdy klimatyzator posiada w specyfikacji tzw. numer SEER (od angielskiego "seasonal energy efficiency ratio"). Jeśli numer jest wyższy od 13 (14 w cieplejszym klimacie), możesz śmiało zastanawiać się nad jego kupnem. Klimatyzatory z wyższym współczynnikiem SEER są nieco droższe, jednak w okresie do 10 lat użytkowania różnica w cenie zwróci się z pewnością.

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu urządzenia! To niezwykle istotne, byś w okresie intensywnego użytkowania wymieniał filtr klimatyzatora raz na 4-6 tygodni. Z początkiem każdego sezonu (np. wiosną) przeprowadzaj generalny przegląd urządzenia.

Zainstaluj termostat w swojej klimatyzacji lub kup klimatyzator z termostatem. Wychodząc z domu na conajmniej kilka godzin (np. do pracy) możesz ustawić temperaturę na nieco wyższą. Pozwoli to oszczędzić sporo energii.

Zasadź drzewa wokół domu! Jeśli po południowej stronie domu zasadzisz drzewa rzucające cień na budynek, będziesz mógł oszczędzić nawet do 30% energii na swojej klimatyzacji. Krzewy liściaste i iglaste w bliskości budynku (do wysokości 1 piętra też mogą pomóc w obniżaniu kosztów.

Zasłaniaj żaluzje i rolety w słoneczne dni. Jeśli nie używasz pokoju w ciągu dnia lub używasz go rzadko, zasłoń żaluzje przed wschodem słońca. To ogromna oszczędność energii. Pokój pozostanie chłodny nawet podczas upału a termostat klimatyzacji będzie miał mniej pracy.

Biały dom jes lepszy od ciemnego. I nie chodzi t tylko o siedzibę prezydenta USA. Budynek pomalowany na ciemny kolor będzie absorbował większą ilość ciepła niż budynek biały. Podczas kolejnego remontu elewacji pomyśl nad przemalowaniem swojego domu.

Zamontuj folię odbijająca ciepło na swoich szybach. Już za cenę kilkudziesięciu złotych możesz sprawić, by spora ilość promieni słonecznych była odbijana od szyb. Pamiętaj, aby szyby okleić specjalną folią od znanych producentów.

Wentylacja jest kluczem do sukcesu. Sporo ciepła pochłania dach Twojego domu. Pomyśl nad odpowiednią wentylacją poddasza. Jeśli Twój dach jest nieocieplony, powinieneś go docieplić (np. wełną mineralną). W ten sposób nie tylko oszczędzisz na klimatyzacji w domu, ale także zredukujesz koszty ogrzewania budynku w okresie zimowym.

Wyłącz niepotrzebne światła. Światło w domu też powoduje nagrzewanie pomieszczeń. To z kolei sprawia, że Twoja klimatyzacja pracuje na zwiększonych obrotach.

Na koniec, powinieneś pamiętać, że klimatyzatory domowe zużywają naprawdę ogromne ilości energii (podobnie jak ogrzewanie zimą), dlatego używaj ich z umiarem. Niska temperatura w domu w okresie letnim może powodować przeziębienia. W związku z tym nigdy nie ustawiaj swojej klimatyzacji na temperatury niższe niż 21-23 stopnie.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena