Na temat wielu nieproszonych gości w naszym organizmie zwanych pasożytami każdy z nas uczył się nie raz na lekcjach przez niektórych ukochanej, innych znienawidzonej biologii. Pomimo edukacji mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że dziś niemal każdy z nas ma w sobie jakieś pasożyty, a jednym z najczęstszych jakich ofiarami padamy są owsiki.

Data dodania: 2010-03-24

Wyświetleń: 2819

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Któż z nas nie słyszał o tych pasożytach. Owsiki, bo o nich mowa przebywają głównie w jelicie cienkim (w końcowym odcinku), a także w miejscu gdzie łączy się ono z jelitem grubym, gdzie również można ej spotkać. Osobniki dorosłe żyją nawet do 30 dni, oraz nigdy nie spotkamy ich w pojedynkę. W ekstremalnych przypadkach szacuje się, że w ciele zarażonego człowieka może znajdować się nawet tysiące niechcianych gości. Liczba taka może wyrządzić w organizmie człowieka a zwłaszcza dziecka (to u dzieci najczęściej dochodzi do zarażenia) wyrządzić nie lada problemy.

Pasożyty te bardzo szybko się rozmnażają. Samice po zapłodnieniu poruszają się w jelicie w kierunku odbytu. Tam czekają, aż ich „ofiara" zaśnie. W tym czasie w fałdach odbytnicy składają swoje jajeczka małej wielkości. Nie wielu zdaje sobie sprawę, że na tylko jedną samicę przypada nawet do dziesięciu tysięcy jajeczek. Wydzielany przez owsiki w tym czasie śluz w większych ilościach, tzw. lepek, działa na zasadzie przyssawki. To właśnie podczas przemieszczania się samic dziecko może odczuwać swędzenie, niekiedy bardzo dokuczliwe. U dziewczynek owsiki mogą przewędrować do pochwy. To właśnie w tym momencie zdarza się, że podczas drapania jajeczka przedostają się pod paznokcie lub na skórę palców. Tą drogą mogą być przenoszone do przewodu pokarmowego, gdzie rozwijają się w larwy, i cykl zamyka swoje „błędne koło"

Jak rozpoznać czy nasze dziecko lub w konsekwencji my sami nie padliśmy ofiarą pasożyta? Do najczęstszych objawów zarażenia owsikami zaliczamy brak apetytu, bladość, częste niewyjaśnione bóle brzucha. Zarażone dzieci często nie przybierają na wadze i są rozdrażnione, dodatkowo mają kłopoty ze spaniem.

Owsiki wraz z lambliami są jednym z najczęstszych pasożytów, którymi zarażają się dzieci. Ponieważ owsiki są większe od tych drugich można je dość łatwo wykryć samodzielnie. Na pewno zobaczymy je na stolcu kiedy zarażenie jest dość nasilone. Innym dość prostym badaniem na obecność owsików jest wykonanie wymazów przy pomocy dostępnych w laboratorium pałeczek. Badanie wykonujemy około 2 godziny po zaśnięciu

Owsikami bardzo łatwo zarazić się z powodu braku higieny. Jak już wspominano w artykule najczęściej ich ofiarami padają dzieci, które niestety nie maja nawyku mycia rąk, które notorycznie, gryzą (np. paznokcie), liżą. Bardzo ważne, aby po wykryciu owsików u dziecka, „odseparować ja od rodziny" w postaci osobnego ręcznika, częstej wręcz codziennej zmiany pościeli (tysiące jajeczek dostaje się na pościel, potem na rękach do pożywienia, i w efekcie zarażamy się sami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena