W poprzedniej części artykułu przedstawiłem dwa style w dekoracji wnętrz. Był to styl skandynawski i nowoczesny . W tej części krótko opowiem o pozostałych.

Data dodania: 2010-03-24

Wyświetleń: 3188

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Styl minimalistyczny
jest to styl który swoim klimatem sprowadza się do trzech głównych cech: wyciszenie, prostota i perfekcja. Jego korzeni należałoby szukać w Japonii. Cechują go proste wręcz ascetyczne formy pozbawione wszelkich zdobień. Często rezygnuje się nawet z klamek na meblach. Górują proste kąty i sprzęty o geometrycznych kształtach. Podstawową zasadą jest ta że im mniej tym lepiej. Do takich pomieszczeń najbardziej adekwatne będą niskie meble o nieskomplikowanej formie, a także efektowne fotele i kanapy, które w minimalistycznym otoczeniu mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Styl rustykalny scharakteryzować można jako bezpretensjonalny i pełen prostoty, wprowadza ciepły i sielankowy nastrój do wnętrza. Zachęca do powrotu w stronę natury. Dominują pastelowe kolory na ścianach, drewniane, nieduże meble o mało skomplikowanych formach, często przecierane, ługowane lub bejcowane na kolor lekko różniący się od naturalnego zabarwienia. Są to rozmyte błękity, morskie zielenie czy biel i wzory, np. kraty, paski lub elementy roślinne. Wszelakie rzemiosło ludowe jest tutaj mile widziane.

Łączeniem elementów stylowych z nowoczesnymi wyróżnia się tzw. Styl Eklektyczny. Nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania sąsiadują tutaj z sentymentalną chęcią gromadzenia zabytkowych pamiątek. Jasny kolor ścian i podłóg będzie stanowić idealne tło do eksponowania sprzętów. Urządzanie wnętrza w tym stylu wymaga ostrożności i sporego wyczucia, gdyż łatwo wytworzyć wrażenie niespójności i bałaganu. Czasami wystarczy jeden zdecydowany kolor, kształt mebla czy wzór na ścianie, aby wnętrze nabrało bardzo indywidualnego charakteru.

Styl kolonialny swoim charakterem oddaje nastrój tropikalny. Polega on głównie na odpowiednim wyborze mebli o prostych formach oraz egzotycznych detali w symbiozie ze stonowanymi kolorami tzn barwy ziemi (piaskowe beże, brązy, kolor wanilii). Meble kolonialne, dzięki swej prostocie i małej ilości zdobień stanowią doskonałą harmonię z meblami nowoczesnymi. Są masywne i trwałe. Wykończenie ich powierzchni ma świadczyć o ich historycznym pochodzeniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena