Prawidłowo wykonana instalacja antenowa to podstawa jakości sygnału. Większość inwestorów zapomina iż jest to istotny punkt budowy, w wielu przypadkach przesuwany jako mało istotny lub wykonywany przez niedoświadczonych budowlańców.

Data dodania: 2010-03-21

Wyświetleń: 1713

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstszym błędem popełnianym juz na etapie budowy jest niedopasowanie urządzeń, kabli oraz niefachowy montaż. W wielu przypadkach montaż oraz ustawienie poziomu sygnału powierzane jest przypadkowym osobom którzy nazywają się dumnie „instalatorami” oraz ustawiają "na oko". Całkowita wiedza z zakresu sygnałów radiowych oraz sprzętu pochodzi jedynie z instrukcji obsługi urządzeń. Nie są w stanie rozwiązać bardziej skomplikowanych problemów, a co za tym idzie prawidłowo zaprojektować instalacji. Bardzo często w przypadku gdy nie potrafią rozwiązać problemu np. przesterowania, tłumaczą klientowi iż tak musi być lub że poprawi się z czasem. Pamiętać nalezy iż oszczędzenie kilkudziesięciu lub kilkuset złotych na tym etapie to mogą być grube tysiące za jakiś czas, gdy np trzeba będzie wykuwać kable ze ścian.

Nie da się stwierdzić bez wizyty na lokalizacji iż w każdym przypadku uda się osiągnąć idealny poziom sygnału, wpływ ma na to bardzo dużo czynników takich jak ukształtowanie terenu, zakłócenia itp. Sprawne oko oraz doświadczenie profesjonalnego instalatora jest w stanie określić czy w danej okolicy występują jakiegoś rodzaju problemy oraz poinformowanie o takich możliwościach przed rozpoczęciem pracy, aby nie było niemiłych niespodzianek.

Niebawem obowiązującym standardem odbioru TV będzie sygnał DVBT w kodowaniu MPEG4. Nie jest prawdą iż aby odbierać sygnał cyfrowy należy posiadać specjalistyczne anteny za kilkaset złotych. W niektórych przypadkach np w okolicach Łazów koło Piaseczna sygnał nalezy dodatkowo tłumić. Sygnał cyfrowy nadawany jest w zakresie kanałów które obsługują przedwzmacniacze przeznaczone na rynek Polski. Kanały na których nadawany jest sygnał cyfrowy zawierają się w zakresie kanałów 1 – 69. Co prawda nie będzie możliwości odbioru sygnału w starszych odbiornikach bez specjalnych dekoderów, które aktualnie kosztują w granicach 200-500zł lecz konkurencja oraz potencjał rynku spowodują obniżenie cen.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena