W tym artykule pragnę państwu przybliżyć z jakimi farbami zwykle mamy do czynienia, jakie posiadają właściwości i czym kierować się przy ich wyborze. Podejmując decyzję o wyborze farby bierzmy pod uwagę różne aspekty, m.in. efekt dekoracyjny jaki chcemy uzyskać, typ malowanego pomieszczenia oraz inne czynniki, takie jak. rodzaj i ilość światła, które będzie oddziaływać na malowaną powierzchnię.
Podstawowym podziałem farb jest podział na farby wodne i rozpuszczalnikowe.
Farby wodorozcieńczalne nazywane są farbami dyspersyjnymi. Równie często spotykamy się z określeniami takimi jak : farby emulsyjne czy lateksowe, odnoszą się do produktów tej samej grupy, ponieważ z chemicznego punktu widzenia emulsja i lateks to szczególne odmiany dyspersji.
Różnica polega tutaj na spoiwie czyli wypełniaczu tych farb. W zależności jaki zostanie użyty świadczyć on będzie o trwałości powłoki malarskiej. Do produkcji farb wysokiej jakości wykorzystuje się bardziej odporne chemicznie, mało wrażliwe na starzenie i promieniowanie UV, dyspersje akrylowe. Farby lateksowe kojarzone są, jako tworzące powłoki, które można przemyć czystą wodą lub wodą z dodatkiem słabego detergentu.
Do pomieszczeń wilgotnych takich jak kuchnia czy łazienka stosuje się emulsje o podwyższonej ilości żywicy akrylowej lub emulsje na bazie silikonowej.
Farby rozpuszczalnikowe to takie które są oparte głównie na żywicach alkidowych. Najczęściej stosuje się je do pokrywania zewnętrznych i wewnętrznych podłoży drewnianych, metalowych jak również z tworzyw sztucznych.
Otrzymane powłoki charakteryzuje doskonała trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych jak również bardzo dobre końcowe parametry mechaniczne. Duży postęp w dziedzinie farb i lakierów umożliwił wyeliminowanie, powszechnie wcześniej stosowanych farb klejowych, których skład i właściwości pozostawiały sporo do życzenia.