Pięknie zaprojektowane i solidnie wykonane altany ogrodowe są idealnym miejscem wypoczynkowym właścicieli i ich gości. Aby służyły na długie lata materiały budowlane, z których wykonana jest konstrukcja powinny być odpowiednio dobrane, a z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne także materiały izolacyjne winne dobrze zabezpieczać obiekty.
Urządzanie otoczenia domu, choć przeważnie nie wymaga prawnego zezwolenia na budowę, należy rozważnie rozplanować. Najprostszym rozwiązaniem wydają się być drewniane altany, których materiały budowlane najczęściej z drewna sosnowego muszą być solidnie impregnowane i kilkakrotnie malowane, by chroniły przed czynnikami zewnętrznymi. Materiały izolacyjne ścian nie są w tym wypadku najistotniejsze, z koleji na pokrycia dachowe często wykorzystuje się między innymi gont bitumiczny lub ceramiczne dachówki.
Warto wcześniej przemyśleć przygotowanie stabilnego podłoża pod altanę z płyt chodnikowych, kostek brukowych czy betonowych bloczków. Dodatkowe materiały izolacyjne z foli mają nie tylko zabezpieczyć przed dostępem woda ale również zapobiegać przerastaniu roślinności.
Klienci mają do dyspozycji bogatą ofertę projektów altan ogrodowych. Przeważają sześciokątne i kwadratowe formy, jednak wiele firm wykonuje obiekty także pod indywidualne koncepcje. Można również połączyć drewniane konstrukcje i materiały budowlane z cegły zwykłej lub klinkierowej. Należy zaznaczyć, że altany o murowanych słupach są wizualnie ciężkie, pasują bardziej do dużych ogrodów. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie pod zadaszeniem murowanego grilla czy wędzarni, które mogą być integralną częścią altany ogrodowej lub stanowić odrębny element wystroju. Wiele osób przekłada tradycyjne materiały budowlane z drewna czy kamienia nad elementami metalowymi. Choć dzięki rurką, prętom, płaskownikom czy kątownikom oraz siatkom stalowym można stworzyć lekkie, stabilne konstrukcje. Dużym plusem jest fakt, iż aluminium i stal nierdzewna nie wymagają zabezpieczania przed rdzewieniem. Materiały izolacyjne ważniejszą rolę odgrywają w przypadku użycia elementów ze stali zwykłej i żeliwnej nie pokrytej preparatami zapobiegającymi korozji.
Altany ogrodowe można także samemu wykonać posiłkując się projektami dostępnymi w fachowej prasie, Internecie. Mając do dyspozycji własne materiały budowlane nawet osoby z niewielki doświadczeniem powinny sobie poradzić z postawieniem prostszych obiektów. Z pewnością duma z osobistego wyczynu zrekompensuje ewentualne drobne niepowodzenia. Aby zabezpieczyć elementy podatne na uszkodzenia przez warunki środowiska, warto zainwestować w dodatkowe materiały izolacyjne.