Zbliża się (a dla niektórych już nadeszła) pora wiosennej zmiany opon. Czemu należy założyć zestaw letni, jakie gumy wybrać, kiedy zabrać się za ich wymianę? Odpowiadamy na niezadane pytania – dla tych osób, którym droga do pracy codziennie zajmuje przynajmniej kilkadziesiąt minut.

Dlaczego należy założyć letnie opony?

Proste pytanie, prosta odpowiedź: ponieważ opony zimowe nie są przystosowane do jazdy w ciepłych warunkach. Na zmarzniętej jezdni pozwalają szybciej wyhamować, a także umożliwiają jazdę po walającym się wszędzie śniegu, zmniejszając ryzyko zakopania, ale podczas pogodnych, ciepłych dni, zachowują się dokładnie odwrotnie. Droga hamowania ulega wydłużeniu, a samochód prowadzi się gorzej – zwłaszcza na deszczu. Opony letnie posiadają konstrukcję, która pozwala szybciej wytracić prędkość i sprawniej pokonywać zakręty.

Kiedy należy założyć opony letnie?

Podstawowa zasada brzmi: kiedy uważacie to za słuszne. Naprawdę trudno wyznaczyć tu najlepszy moment, zwłaszcza znając kaprysy polskiej pogody. Jeżeli temperatura rośnie, a maleją szanse na kolejne opady śniegu (takie, które pozostawią po sobie błoto pośniegowe), powinniśmy udać się do warsztatu lub wyjąć z piwnicy lewarek. Nie warto zwlekać zbyt długo. Dlaczego? Patrz poprzednia odpowiedź.

Jakie opony założyć?

Wszystko zależy od możliwości finansowych, ale w motoryzacji oszczędność nie popłaca. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, prawda? Znacie najlepsze marki – Goodyear, Pirelli, Michelin itp. Dokładniej porównamy je w następnych tekstach. Jedną z marek możemy jednak zdecydowanie odradzić – i to już teraz, na wypadek, gdybyście wybierali się do sklepu i nie zamierzali czekać na kolejny tekst. Mowa o Chengshan – chińskim produkcie, który można nabyć tanio. Nie warto, jeżeli cenicie swoje bezpieczeństwo. Opona ta zdobywa niskie wyniki w testach; jest jednym z najmniej wytrzymałych produktów na rynku.

Licencja: Creative Commons