Mogą mieć one budowę jednorodną lub wielowarstwową. Na rynku wykładzin spotkamy zarówno te wytworne, eleganckie do mieszkania jak i tanie wykładziny np. z przeznaczeniem do biura. Zwykle cena jest odzwierciedleniem jakości materiałów jakich użyto do ich produkcji. Wykładziny wielowarstwowe składają się przeważnie z dwóch części: podkładu i warstwy użytkowej.
Producent powinien podawać informację na temat grubości poszczególnych warstw. Jest to o tyle ważne, że im cieńsza będzie warstwa użytkowa tym szybciej zobaczymy na niej ślady zużycia. Wykładziny jednowarstwowe mają jednakowa strukturę, wzór i kolor w całym swoim przekroju, stąd mniej widoczne będą na niej ślady użytkowania. Do popularnych od ponad stu lat wykładzin należy linoleum.
Warstwa wierzchnia wykonana jest z jutowej tkaniny zanurzonej w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek roślinnych, żywic i barwników. Linoleum nie przepuszcza wody, natomiast nie jest odporne na długi z nią kontakt. Jest dobrym rozwiązaniem do kuchni, przedpokojów czy ciągów komunikacyjnych. Ciekawym faktem jest ten, że niewielkie uszkodzenia na jej powierzchni po czasie same znikną w wyniku utlenienia.
Na podłogi w kuchniach, łazienkach i korytarzach szerokie zastosowanie znajdują wykładziny winylowe. Są one odporne na działanie wilgoci, wody, detergentów, olejów i światła. Bardzo dobrze izolują ciepło i dźwięk. Wykładziny dywanowe są tańszą alternatywą dla dywanów. Układane mogą być bezpośrednio na podłogach czy wylewkach. Duża grupa tego typu wykładzin wymaga dodatkowego ułożenia na podłożu warstwy piankowej lub filcowej w celu izolacji akustycznej.
Dzięki grubości i elastyczności tuszują niektóre nierówności podłoża. Doskonale więc będą się nadawały na stare i zniszczone podłogi. Dzięki materiałom z jakich są zrobione sprawiają wrażenie przytulności pomieszczeń.