Jeżeli nie posiadamy wystarczających własnych środków na zakup lokalu, pierwsze kroki skierować powinniśmy do doradcy kredytowego. Najlepiej byłoby, oczywiście, aby był to człowiek sprawdzony (np. przez znajomych), co do którego będziemy mieć pewność, iż nie próbuje nas oszukiwać. Na początku dowiedzieć się musimy, jaki dokumenty są konieczne dla uzyskania kredytu. Dzięki otrzymaniu tej wiedzy już na samym początku, oszczędzimy sobie nerwów odwlekania przez bank decyzji z powodu niepełnej dokumentacji.
Skoro już wiemy jakie posiadamy środki, możemy zastanowić się jakiego rodzaju lokalu będziemy szukać. Tylko wówczas, gdy będziemy mieć klarowną wizję mieszkania, domu czy innego lokalu oszczędzimy sobie, w trakcie poszukiwań, zbędnych rozczarowań oraz marnowania czasu.
Zacząć będziemy musieli od lokalizacji. Musimy przeanalizować swoje potrzeby, aby wybrać lokal, który zapewni nam dostęp do najważniejszych dla nas miejsc (szkoła, praca, rodzina, etc.) oraz do dogodnych linii komunikacji miejskiej. Może się okazać, iż tańsze pozornie mieszkanie za miastem okaże się w rzeczywistości droższe, gdyż połączone koszty za paliwo, bilety czy taksówki wyrówna w ciągu kilku lat różnice w cenie mieszkań.
Następnym krokiem w szukaniu nieruchomości jest rozkład mieszkania, czyli ilość pomieszczeń i ich układ wobec siebie. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wnętrza (która oczywiście jest ważna) ale i na jego funkcjonalność. Być może mieszkanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się nam nieciekawe i niepraktyczne, po przejrzeniu planów okaże się wręcz idealne, dzięki możliwości zrobienia niewielkich przeróbek – ściany działowe można będzie usunąć, rury są ustawione w sposób, który nie będzie przeszkadzał, ścian nośnych jest niewiele, a usytuowane są tak, by nie przeszkadzać w ewentualnych zmianach.
Oczywiście, w tym miejscu należy się zastanowić, jakiego rodzaju mieszkania szukamy. Czy chcemy aby poszukiwana nieruchomość była od razu gotowa do zamieszkania, czy wolimy mieć szerszą możliwość działania przy jej modernizacji, przed wprowadzeniem się. Od tego typu różnicy zależy, oczywiście, również cena – podobne mieszkania, w tej samej lokalizacji mogą się znacznie różnić ceną, ze względu na początkowy ich standard.
Jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w bloku, poza podanymi wyżej czynnikami oraz takimi jak winda, garaż, ochrona czy dostęp do sklepów, zwróćmy uwagę na to czy budynek jest ocieplony, czy zainstalowane jest ogrzewanie miejskie oraz na to, jakie okna są w nim zamontowane. Poza określeniem komfortu, jaki przedstawia mieszkanie, wszystkie te szczegóły zbierają się na stałe miesięczne koszty użytkowania lokalu.
Na koniec zastanówmy się jeszcze nad kwestię tego, gdzie najlepiej jest poszukiwać nieruchomości. Możemy zgłosić się do agencji nieruchomości, która pomoże nam znaleźć takie mieszkanie, jakie sobie wymarzyliśmy, choć weźmie za tę pomoc prowizję, której wysokość zależna będzie od ostatecznej ceny mieszkania. Innym sposobem jest przeglądanie prasy, w której znajdziemy ogłoszenia o sprzedaży i wynajmie – jednakże nigdy nie będziemy wiedzieli, czy ogłoszenie wciąż jest aktualne ani nie dowiemy się niczego o lokalu, dopóki go nie odwiedzimy. Najlepszym rozwiązaniem są, prawdopodobnie, serwisy nieruchomości, zawierające oferty ogłaszane zarówno przez agencje nieruchomości, biura deweloperskie jak i przez osoby indywidualne. Serwisy te dają nam największy wybór najróżniejszych ofert, a zarazem dają możliwość segregowania ich według miast, cen lub metrażu, dzięki czemu przeszukiwanie tysięcy, opisanych i opatrzonych w fotografie nieruchomości nie jest tak żmudne, jak codzienne przeglądanie gazet.